Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

13. emerytura. Prawie milion seniorów pieniądze zobaczy już w kwietniu

688
Podziel się:

Emerytom i rencistom pomógł kalendarz. 940 tys. seniorów dostanie 13. emeryturę już w kwietniu - wynika z informacji money.pl. 1100 zł brutto trafi do nich pod koniec miesiąca.

Za sprawą rządowego projektu seniorzy dostaną 1100 zł brutto dodatkowego świadczenia
Za sprawą rządowego projektu seniorzy dostaną 1100 zł brutto dodatkowego świadczenia (East News, East News)

Choć PiS obiecało wypłaty 13. emerytury w maju, to niemal milion emeretyów i rencistów będzie mogło cieszyć się pieniędzmi szybciej. Dlaczego?

Szczęśliwe święto

Pomaga w tym kalendarz. Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wypłaca w kilku terminach. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Ale akurat w maju sytuacja będzie inna.

Wszystko ze względu na Święto Pracy, które wypada 1 maja. To dzień wolny. I dlatego pieniądze zostaną wysłane wcześniej. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze reaguje na takie sytuacje, czyli ewentualne dni wolne i święta, i po prostu wysyła środki kilka dni wcześniej - tłumaczy money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Osoby, które standardowo otrzymują emeryturę i rentę 1 maja, środki zobaczą już w kwietniu. Mowa zarówno o tak zwanej 13. emeryturze, jak i o standardowym świadczeniu, bo wszystko przyjdzie w jednej transzy. Część seniorów na pewno będzie miała pieniądze do dyspozycji 30 kwietnia - dodaje.

W przypadku świadczeń wypłacanych przy pomocy Poczty Polskiej wysyłka rozpocznie się przynajmniej 3 dni przed końcem miesiąca. W przypadku przelewów elektronicznych będą to mniej więcej 2 dni przed końcem miesiąca.

W efekcie jeszcze w kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych roześle do seniorów blisko miliard złotych.

Osoby otrzymujące świadczenie w pozostałych terminach - czyli 6,10,15, 20 i 25 dnia miesiąca - na przyspieszenie nie mogą liczyć. Zobaczą pieniądze w standardowym czasie.

Dodatek bez wniosku

Warto dodać, że w przypadku tak zwanej 13. emerytury nie będą potrzebne żadne wnioski. Świadczenie dostaną wszyscy seniorzy, którzy na 30 kwietnia będą mieli przyznane jakiekolwiek świadczenie z ZUS, KRUS lub zakładu emerytalno-rentowego MSWiA.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

Co ciekawe, w przypadku klasycznej emerytury z ZUS-u 1100 zł brutto to około 934 zł na rękę. W przypadku "13-stej emerytury" ta sama kwota da w większości przypadków 888 zł na rękę. Dlaczego? Kluczowy jest podatek dochodowy - a dokładnie kwoty zmniejszające ten podatek.

Tłumacząc w uproszczeniu: ZUS zwykle rozkłada go na 12 miesięcy. W przypadku dodatkowej "13-stki" zmniejszenia podatku już nie będzie, bo nie sposób go liczyć dwa razy. A to właśnie 46 zł i 35 groszy różnicy na przelewie.

gospodarka polska
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(688)
OLga
2 lata temu
Będą kupione wybory przez PiS
pasinek
2 lata temu
miało być w kwietniu, więc zapisałam się na płatne zabiegi a tymczasem 25 maja mi dadzą??? Chyba przestanę na nich głosowac
S.E.M.I
2 lata temu
Ciekawe jak to sie mado tych milionow ,pompowanych dla kieckowych I tego belzebuba z Torunia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zsaba
2 lata temu
..a co z rewaloryzacją ? proszę rewaloryzację , tę wynikajaca z zarobków średnich i wzrost cen nie sztuczną lecz rzeczywistą hokus pokus to w kosciele przy komunii, inaczej złodziejstwo....
Ula
2 lata temu
Szannowny rządzie! Nie chcemy "trzynastki", lecz emerytury bez podatku.
...
Następna strona