Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

13. emerytura. Prawie milion seniorów pieniądze zobaczy już w kwietniu

Emerytom i rencistom pomógł kalendarz. 940 tys. seniorów dostanie 13. emeryturę już w kwietniu - wynika z informacji money.pl. 1100 zł brutto trafi do nich pod koniec miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Za sprawą rządowego projektu seniorzy dostaną 1100 zł brutto dodatkowego świadczenia (Fot: East News)

Choć PiS obiecało wypłaty 13. emerytury w maju, to niemal milion emeretyów i rencistów będzie mogło cieszyć się pieniędzmi szybciej. Dlaczego?

Szczęśliwe święto

Pomaga w tym kalendarz. Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wypłaca w kilku terminach. To 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Ale akurat w maju sytuacja będzie inna.

Wszystko ze względu na Święto Pracy, które wypada 1 maja. To dzień wolny. I dlatego pieniądze zostaną wysłane wcześniej. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze reaguje na takie sytuacje, czyli ewentualne dni wolne i święta, i po prostu wysyła środki kilka dni wcześniej - tłumaczy money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Nasi seniorzy, nasi emeryci, nasze mamy, babcie, dziadkowie i ojcowie są powiernikami naszej tradycji - powiedział premier.
13. emerytura. Dodatkowe 888 zł dostaną też beneficjentki programu Matka+

- Osoby, które standardowo otrzymują emeryturę i rentę 1 maja, środki zobaczą już w kwietniu. Mowa zarówno o tak zwanej 13. emeryturze, jak i o standardowym świadczeniu, bo wszystko przyjdzie w jednej transzy. Część seniorów na pewno będzie miała pieniądze do dyspozycji 30 kwietnia - dodaje.

W przypadku świadczeń wypłacanych przy pomocy Poczty Polskiej wysyłka rozpocznie się przynajmniej 3 dni przed końcem miesiąca. W przypadku przelewów elektronicznych będą to mniej więcej 2 dni przed końcem miesiąca.

W efekcie jeszcze w kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych roześle do seniorów blisko miliard złotych.

Jednorazowy dodatek dla emerytów w postaci 13. emerytury zapowiedziano podczas konwencji PiS.
Emerytura+. Rząd przyjął projekt, na którym skorzysta ponad 9 mln Polaków

Osoby otrzymujące świadczenie w pozostałych terminach - czyli 6,10,15, 20 i 25 dnia miesiąca - na przyspieszenie nie mogą liczyć. Zobaczą pieniądze w standardowym czasie.

Dodatek bez wniosku

Warto dodać, że w przypadku tak zwanej 13. emerytury nie będą potrzebne żadne wnioski. Świadczenie dostaną wszyscy seniorzy, którzy na 30 kwietnia będą mieli przyznane jakiekolwiek świadczenie z ZUS, KRUS lub zakładu emerytalno-rentowego MSWiA.

Obejrzyj: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

Co ciekawe, w przypadku klasycznej emerytury z ZUS-u 1100 zł brutto to około 934 zł na rękę. W przypadku "13-stej emerytury" ta sama kwota da w większości przypadków 888 zł na rękę. Dlaczego? Kluczowy jest podatek dochodowy - a dokładnie kwoty zmniejszające ten podatek.

Tłumacząc w uproszczeniu: ZUS zwykle rozkłada go na 12 miesięcy. W przypadku dodatkowej "13-stki" zmniejszenia podatku już nie będzie, bo nie sposób go liczyć dwa razy. A to właśnie 46 zł i 35 groszy różnicy na przelewie.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2019

YesBanda cholerna. Przestań szastać publicznymi pieniędzmi. Żeby was jasna cholera pochłonęła. Nie życzę ludziom źle ale wam życzę klęski. Matematyka nie … Czytaj całość

28-03-2019

JaNawet ci wszyscy przeciwni PiS wezmą te pieniądze ale i tak na nich naplują Wstrętny naród

29-03-2019

DarekoBrawo PIS tylko PIS zrobi porządek w polsce !!!

Rozwiń komentarze (688)