Notowania

Emerytura+. Rząd przyjął projekt, na którym skorzysta ponad 9 mln Polaków

1100 zł brutto będzie wynosić tzw. 13. emerytura. Do ręki będzie to 888 zł i zostanie wypłacone w maju wraz ze standardowym comiesięcznym świadczeniem. Rząd przyjął projekt ustawy ws. "emerytury+"

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jednorazowy dodatek dla emerytów w postaci 13. emerytury zapowiedziano podczas konwencji PiS. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Bonus w postaci 13. emerytury zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość podczas lutowej konwencji. Projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. we wtorek zajął się rząd.

- Ten rok jest pierwszym rokiem od 30 lat, kiedy mamy potrójne działanie na rzecz emerytów. Pierwsze - to waloryzacja kwotowa. Drugi element to Emerytura+. Trzeci – jesienią obniżony PIT - powiedział po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. - Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury - dodał rymem szef rządu.

Obejrzyj także: 13. emerytura to na rękę 888 zł. Rzecznik ZUS zapewnia: wszystko jest w porządku

- To państwo odbudowaliście Polskę po II wojnie światowej, kładliście fundamenty pod wolną Polskę - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do emerytów. - To, że Polska dziś pięknie rozkwita, to również państwa zasługa. Dziękujemy - powiedział na konferencji.

- Emeryci mogą spać spokojnie - mówiła minister pracy Elżbieta Rafelska na konferencji. Dziś projekt  o 13. emeryturze został przyjęty przez rząd. Projekt trafi do dalszych plac w parlemencie.

Kto ma otrzymać świadczenie? "Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - czytamy na stronie KPRM.

A skąd pieniądze na 13. emeryturę? "Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42 - Sprawy wewnętrzne, na 2019 r." - czytamy w ocenach skutków regulacji projektu ustawy.

Emeryturę mają otrzymać też ci, którzy dostają tzw. groszowe emerytury. Jak pisaliśmy w money.pl, mogą być oni największymi wygranymi, bo w skrajnych przypadkach jednorazowe świadczenie może być wyższe niż łączne standardowe emerytalne wypłaty z ZUS.

Z wyliczeń resortu rodziny wynika, że w tym roku koszt netto takiego jednorazowego świadczenia wyniesie ponad 8,68 mld zł. Szacunków dokonano na podstawie liczby świadczeń uzyskanych z ZUS, KRUS, MON, MSWiA oraz MS, o czym informowaliśmy w money.pl.

Świadczenie będzie wypłacone wszystkim uprawnionym. By je dostać, nie trzeba składać wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

PITiNie nazywajcie tego emeryturą tylko raczej JEDNORAZOWYM DODATKIEM...Emerytura kojarzy mi się z czymś stałym co miesiąc przyznawanym a tu jednorazowa … Czytaj całość

26-03-2019

ZK590jednym bezterminowo m.in. 6 tys. a tym co pracowali 40-50 lat ochłap wyborczy w 2019 roku w wys.888 zł.

26-03-2019

kordPożyjemy zobaczymy.

Rozwiń komentarze (385)