Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
01.06.2020 18:32

14 mld zł na sieć energetyczną. Plan zaakceptowany

Przez najbliższe 10 lat na rozwój sieci energetycznej wydamy ponad 14 mld zł - poinformowały Polskie Sieci Energetyczne. Dzięki temu mają być zaspokojone potrzeby energetyczne do 2030 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Najbliższe 10 lat to spore inwestycje w sieci energetyczne

Jak informuje PAP Biznes, Polskie Sieci Energetyczne przyjęły właśnie "Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną".

Scenariusz przyjęty przez PSE zakłada znaczący rozwój morskich farm wiatrowych. Wymaga on znacznego wzmocnienia sieci energetycznej na północy kraju.

Autorzy planu podkreślają, że najbliższe lata będą wymagały wielkich zmian w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. A to wymaga sporych nakładów finansowych.

Obejrzyj: Czy kopalnie będą likwidowane? Wiceminister kluczy

Na czym mają polegać zmiany? Przede wszystkim do 2040 roku udział jednostek węglowych w wytwarzaniu energii ma spaść w Polsce do zaledwie 20 proc. To i tak sporo, biorąc pod uwagę założenia neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej.

Jednocześnie PSE twierdzi, że za 20 lat udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym powinien sięgnąć nawet 40 proc. M.in. tego obszaru mają dotyczyć inwestycje, na które właśnie przeznaczono ponad 14,1 mld złotych.

Według ekspertów zapotrzebowanie na energię w Polsce z roku na rok będzie rosło. W 2020 jest to niespełna 160 terawatogodzin, podczas gdy za 20 lat liczba ta wzrośnie do ponad 204 TWh.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, energia elektryczna, pse, inwestycje, odnawialne źródła energii, oze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

swojSkad te miliardy?????? z podwyzek prad ,tak ze nie cieszcie sie zbytnio!!!!

Rozwiń komentarze (1)