Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

2,25 mln euro dla polskiego naukowca. "Grant z najwyższej półki"

8
Podziel się:

Polski fizyk zdobył grant w wysokości ponad 2,25 mln euro na projekt z zakresu mechaniki kwantowej. To zarazem pierwszy taka dotacja zdobyta przez naukowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2,25 mln euro dla polskiego naukowca. "Grant z najwyższej półki"
Polski fizyk dostał ponad 2,25 mln euro na realizację swojego projektu (Licencjodawca, Marcin Golba)

Profesor Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), otrzymał ponad 2,25 mln euro na realizację projektu pt."Typical and Atypical structures in quantum theory".

Grant został przyznany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). Uchodzą one za jedne z najbardziej prestiżowe w Europie. Każde ich rozdanie to w świecie nauki wielkie wydarzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

"To grant z najwyższej półki, najtrudniejszy do zdobycia"

Uzyskanie wsparcia z konkursu ERC Advanced, które otrzymał Polak, jest znacznie trudniej. Ubiegają się o nie naukowcy o uznanym dorobku na ambitne projekty badawcze. Wyniki ich prac często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych.

Projekt profesora Życzkowskiego dotyczy mechaniki kwantowej, co może być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych.

- To grant z najwyższej półki, najtrudniejszy do zdobycia – podkreśla rektor UJ prof. Jacek. Popiel.

Karol Życzkowski jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje także w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Był stypendystą fundacji Humboldta w Niemczech oraz Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych.

W latach 2019-2023 był dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Od roku 2014 jest członkiem Academia Europaea. W roku 2020 został także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a w roku 2022 członkiem Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
badania naukowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
OBCY
2 tyg. temu
Teraz studenci lewicy zgłoszą tego profesorka o mowę nienawiści i szybko wyleci z uczelni. A lewacy będą górą. To taka teraz moda na uczelniach. Nie podoba im się za dużo wymaga to trzeba zgnoić zgłosić wywalić.
Jolo
3 tyg. temu
Duda nie ukonczył, a wymeczył dr prawa. Teraz ma co łamać.
Half
3 tyg. temu
Ok ale co od odkrył dla ludzkości ale sensownego i ważnego Dla mnie największym człowiekiem na świecie będzie ten który odkryje lek na raka -kazdego To będzie KTOS największy w historii ludzkosci
Baca
3 tyg. temu
Ojtam, ojtam najwyższy grant dostali Szumowscy na tzw. badania: około 100 milionów. Ciekawe jakie wyniki z tych tzw. badań. Jakie korzyści dla Polski i Polaków?
Kuba
3 tyg. temu
I pomyśleć tą uczelnię ukończył ktoś taki jak pan Duda