Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

20 tys. zł dla premiera i marszałków. Rozporządzenie o pensjach najwyższych osób w państwie opublikowane

92
Podziel się:

- Podpis pod rozporządzeniem jest - powiedział w wieczornym wywiadzie dla PolsatNews prezydent Andrzej Duda. Niedługo potem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie. Dotyczy szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Wynika z niego, że premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie.

20 tys. zł dla premiera i marszałków. Rozporządzenie o pensjach najwyższych osób w państwie opublikowane
Wzrosną wynagrodzenia najwyższych osób w państwie. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w Starym Sączu. (aldg) PAP/Grzegorz Momot (PAP, PAP/Grzegorz Momot)

- Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane - mówił prezydent Duda w wywiadzie dla Polsat News. - Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało -  argumentował. Dodał też: "Te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat".

W rozporządzeniu podane są mnożniki dla wynagrodzeń i wydatków funkcyjnych najwyższych osób w państwie, w tym premiera, marszałków Sejmu i Senatu, prezesa NBP, prezesa NIK, ministrów i wiceministrów, ale także m.in. prezesa KRRiT, prezesa UODO czy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - różne dla różnych stanowisk.

Rozporządzenie zakłada, że marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier otrzymają wynagrodzenie przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 8,68 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu będą otrzymywać wynagrodzenie miesięczne 20 542 zł.

Zobacz także: Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Ale uwaga. Więcej zarabiać będą także parlamentarzyści. Jakim cudem, skoro nie są wymienieni w rozporządzeniu? Bo ich uposażenie to 80 procent tego, co dostają podsekretarze stanu.

I tak parlamentarzyści otrzymają w myśl nowych przepisów wynagrodzenie (uposażenie) ponad 12 tys. zł brutto (obecnie mają ponad 8 tys.). Jak dodaje PAP, parlamentarzyści otrzymują ponadto diety w wysokości 2505 zł.

O kulisach podwyżek szeroko rozpisywały się w ostatnim czasie media. O tajemniczym układzie między prezesem PiS i prezydentem w sprawie zwiększenia wynagrodzeń dla polityków powiedziało Wirtualnej Polsce kilku polityków z różnych partii - w tym partii rządzącej. Chodzić miało o to, przeforsować podwyżki z pominięciem prac w parlamencie.

Przypomnijmy, wynagrodzenia parlamentarzystów zostały obniżone w 2018 r. Ustawa zakładająca podwyższenie uposażeń posłom wróciła w ubiegłym roku, lecz upadła. Zawsze jednak tematowi towarzyszyło zainteresowanie mediów i opinii publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
nauczycielka
rok temu
To jak ci biedni ministrowie za dotychczasowe niskie pensje dorobili się po kilka mieszkań, działek itp makątków? wytłumaczcie mi bo nie kumam
Polski patrio...
rok temu
W sumie to niewiele , dla tych co poświęcają swój czas ( kosztem swojego życia rodzinnego ) by służyć Polsce to jestem za , ale z jakiej racji POKOnanym donosicielom , którzy dbają tylko o swoje interesy i okradali nasz kraj _ ludzi _ rodziny i niszczyli miejsca pracy. Tych to bym wywalił z Polski - niech teraz żyją za to co ukradli !! Taka prawda , że wszelkich zdrajców donosicieli na ojczyznę powinno się natychmiast osądzić i wymierzyć sprawiedliwą karę i pozbawić immunitetu bądź dożywotni zakaz wjazdu do kraju
Nigdy POKO
rok temu
Ja rozumiem , że tym co piastują odpowiedzialne stanowiska to się należy godne wynagrodzenie za odpowiedzialność i dyspozycyjność 24 / dobę, ale za co tym nierobom co tyko siedzą ? jak przychodzi do głosowania = ZAWSZE NA NIE !
obser...
rok temu
Pozornie się wydaje , może to i dużo , ale to ochłap w dobrych prywatnych firmach. Nie wspomnę o poświęconym czasie i światowym życiu w luksusach.
Wyborca PIS
rok temu
Takie coś , no nie !? I kopercierz razem z totalnymi też !? Ja bym im jeszcze uciął tak 50 % i pozbawił prawa wyborczego za szkodzenie Polsce i Polakom !!!!!!!!!
...
Następna strona