Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KIB
|
aktualizacja

20 tys. zł dla premiera i marszałków. Rozporządzenie o pensjach najwyższych osób w państwie opublikowane

92
Podziel się:

- Podpis pod rozporządzeniem jest - powiedział w wieczornym wywiadzie dla PolsatNews prezydent Andrzej Duda. Niedługo potem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie. Dotyczy szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Wynika z niego, że premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie.

20 tys. zł dla premiera i marszałków. Rozporządzenie o pensjach najwyższych osób w państwie opublikowane
Wzrosną wynagrodzenia najwyższych osób w państwie. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w Starym Sączu. (aldg) PAP/Grzegorz Momot (PAP, PAP/Grzegorz Momot)
bEDRBHSd

- Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane - mówił prezydent Duda w wywiadzie dla Polsat News. - Nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało -  argumentował. Dodał też: "Te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat".

W rozporządzeniu podane są mnożniki dla wynagrodzeń i wydatków funkcyjnych najwyższych osób w państwie, w tym premiera, marszałków Sejmu i Senatu, prezesa NBP, prezesa NIK, ministrów i wiceministrów, ale także m.in. prezesa KRRiT, prezesa UODO czy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - różne dla różnych stanowisk.

Rozporządzenie zakłada, że marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier otrzymają wynagrodzenie przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 8,68 w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu będą otrzymywać wynagrodzenie miesięczne 20 542 zł.

bEDRBHSf
Zobacz także: Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Ale uwaga. Więcej zarabiać będą także parlamentarzyści. Jakim cudem, skoro nie są wymienieni w rozporządzeniu? Bo ich uposażenie to 80 procent tego, co dostają podsekretarze stanu.

I tak parlamentarzyści otrzymają w myśl nowych przepisów wynagrodzenie (uposażenie) ponad 12 tys. zł brutto (obecnie mają ponad 8 tys.). Jak dodaje PAP, parlamentarzyści otrzymują ponadto diety w wysokości 2505 zł.

bEDRBHSl

O kulisach podwyżek szeroko rozpisywały się w ostatnim czasie media. O tajemniczym układzie między prezesem PiS i prezydentem w sprawie zwiększenia wynagrodzeń dla polityków powiedziało Wirtualnej Polsce kilku polityków z różnych partii - w tym partii rządzącej. Chodzić miało o to, przeforsować podwyżki z pominięciem prac w parlamencie.

Przypomnijmy, wynagrodzenia parlamentarzystów zostały obniżone w 2018 r. Ustawa zakładająca podwyższenie uposażeń posłom wróciła w ubiegłym roku, lecz upadła. Zawsze jednak tematowi towarzyszyło zainteresowanie mediów i opinii publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRBHSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
nauczycielka
2 miesiące temu
To jak ci biedni ministrowie za dotychczasowe niskie pensje dorobili się po kilka mieszkań, działek itp makątków? wytłumaczcie mi bo nie kumam
Polski patrio...
2 miesiące temu
W sumie to niewiele , dla tych co poświęcają swój czas ( kosztem swojego życia rodzinnego ) by służyć Polsce to jestem za , ale z jakiej racji POKOnanym donosicielom , którzy dbają tylko o swoje interesy i okradali nasz kraj _ ludzi _ rodziny i niszczyli miejsca pracy. Tych to bym wywalił z Polski - niech teraz żyją za to co ukradli !! Taka prawda , że wszelkich zdrajców donosicieli na ojczyznę powinno się natychmiast osądzić i wymierzyć sprawiedliwą karę i pozbawić immunitetu bądź dożywotni zakaz wjazdu do kraju
Nigdy POKO
2 miesiące temu
Ja rozumiem , że tym co piastują odpowiedzialne stanowiska to się należy godne wynagrodzenie za odpowiedzialność i dyspozycyjność 24 / dobę, ale za co tym nierobom co tyko siedzą ? jak przychodzi do głosowania = ZAWSZE NA NIE !
bEDRBHSH
obser...
2 miesiące temu
Pozornie się wydaje , może to i dużo , ale to ochłap w dobrych prywatnych firmach. Nie wspomnę o poświęconym czasie i światowym życiu w luksusach.
Wyborca PIS
2 miesiące temu
Takie coś , no nie !? I kopercierz razem z totalnymi też !? Ja bym im jeszcze uciął tak 50 % i pozbawił prawa wyborczego za szkodzenie Polsce i Polakom !!!!!!!!!
...
Następna strona