Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

20 tys. zł za dzień pracy. Tyle zarabiają ludzie Błaszczaka w spółce Exatel

131
Podziel się:

Nawet 21 tys. zł za jeden dzień pracy zarabia członek rady nadzorczej zbrojeniowej spółki Exatel. Rada jest obsadzona przez ludzi ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - ustalił Onet.

20 tys. zł za dzień pracy. Tyle zarabiają ludzie Błaszczaka w spółce Exatel
21 tys. zł za dzień pracy. Tyle zarabiają ludzie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w zbrojeniowej spółce Exatel (East News, WOJCIECH STROZYK)
bEKXVEgl

Jak dowiedzieli się dziennikarze Onetu, obecny minister obrony narodowej posiada grono bardzo oddanych ludzi, którzy podążają za nim przez kolejne ministerstwa. Ludzie Błaszczaka pełnią ważne fukcje w MON, zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa, a także na wojskowych uczelniach.

W siedmioosobowej radzie nadzorczej spółki zbrojeniowej Exatel są aż cztery osoby z "drużyny" Mariusza Błaszczaka oraz jedna bezpośrednio związana z PiS.

Choć polskie prawo dopuszcza obsadzenie rady nadzorczej spółki publicznej pięcioma osobami, rada Exatela liczy siedem osób. Każdego miesiąca podatnik wydaje na nią 47,7 tys. zł.

bEKXVEgn
Zobacz także: Polski Ład w podatkach zrobi więcej złego niż dobrego? Szef PFR: Trzeba wykonać ten trudny krok

W ciągu ostatniego roku rada nadzorcza zebrała się zaledwie cztery razy. Rzeczniczka Exatela wyjaśnia, że to z powodu pandemii, a członkowie rady wykonywali też głosowania zdalne, jednak z informacji portalu wynika, że rady nadzorcze spółek skarbu państwa spotykają się bardzo rzadko, zwykle 4-8 razy w roku.

Za jedno spotkanie, trwające nie dłużej niż 2-3 godziny, przewodniczący rady Exatela inkasuje 21,8 tys. zł, ponieważ każdego miesiąca na jego konto wpływa 7 tys. 266 zł. Na tej samej zasadzie zwykły członek rady, z miesięcznym wynagrodzeniem 6 tys. 605 zł w ostatnim roku inkasował za jedno posiedzenie 19,8 tys. zł.

bEKXVEgt

Wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Exatela jest Tomasz Zdzikot. To jeden z najbardziej zaufanych ludzi ministra obrony. Kiedy Błaszczak szefował w MSWiA, Zdzikot był jego wiceministrem.

Tomasz Zdzikot latem 2020 roku został prezesem Poczty Polskiej, która miała przygotować wybory kopertowe. Po fiasku tego projektu nie wrócił już jednak do MON. Nadal szefuje Poczcie Polskiej i to tam pobiera swoje główne uposażenie.

bEKXVEgu

W radzie nadzorczej Exatela zasiadają też: Agnieszka Glapiak (szefowa Centrum Operacyjnego MON), Andrzej Jarema (w MSWiA za czasów Błaszczaka był dyrektorem generalnym i takie samo stanowisko objął po jego przejściu do MON), Wojciech Stępień (dyrektor biura ministra obrony narodowej) oraz Piotr Guział, który jest blisko związany z Orlenem i od września 2020 roku jest członkiem zarządu ds. rozwoju w Orlen Deutschland.

Co na to Exatel?

Spółka Exatel wyjaśnia, że na osiem osób w radzie nadzorczej pozwala jej statut, a kodeks spółek handlowych nie określa żadnych limitów co do liczebności tego organu.

"Rada Nadzorcza Exatel spotkała się stacjonarnie 4 krotnie. Jednocześnie w tym czasie odbyło się 20 głosowań w formie zdalnej a członkowie rady sprawowali stały nadzór nad działalnością spółki" - czytamy w oświadczeniu Exatel przesłanym money.pl.

bEKXVEgv

Exatel zwraca uwagę, że dane o wysokości wynagrodzenia członków rady nadzorczej spółki są ogólnie dostępne na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz że wysokości wynagrodzenia nie podlega swobodnemu uznaniu spółki. Musi być ono zgodne z ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi Spółkami z dnia 9 czerwca 2016 roku. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXVEgO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Na zapas
2 miesiące temu
Coraz bardziej pazerni. Poparcie spada i chyba podejrzewają, że zostaną odstawienie od koryta.
@tommek@
2 miesiące temu
A czego się spodziewaliście? Ludzie którzy tak kłamią po pierwsze gardzą słuchającymi ich zwolennikami a po drugie robią to by coś z tego mieć.
asa
2 miesiące temu
I kto na to pozwala? PIS-owskie państwo kosztem ludzi pracy i emerytów z ich podatków. Ale za to na lekarza specjalistę oczekują np we Wrocławiu 1425 dni w publicznym szpitalu. To jest granda i skandal. Myślę, że to już nie długo potrwa bo inaczej obudzimy się z ręką w nocniku. A to już coraz bliżej.
bEKXVEgP
mm problem
2 miesiące temu
to nie hejt , to krytyka rzadu lib czlowieka
mam problem
2 miesiące temu
Zobaczylam jego fotke i iprosze nie pikazujcie tego "lotniarza" bo pokarm dla dziecka mi sie ztrzymuje
...
Następna strona