Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

23 parki narodowe w Polsce. Szykują się duże zmiany

3
Podziel się:

Pensje pracowników parków narodowych mają wzrosnąć. - Mam nadzieję, że projekt ustawy jeszcze w tym roku trafi do parlamentu - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

23 parki narodowe w Polsce. Szykują się duże zmiany
23 parki narodowe w Polsce. Szykują się duże zmiany. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bEKAMEXp

W resorcie klimatu trwają prace nad projektem ustawy, która ma poprawić funkcjonowanie polskich parków narodowych, wpłynąć na poprawę ich sytuacji finansowej, a także przyczynić się do podwyżek wynagrodzeń pracujących w nich osób.

Jednym z jej elementów będzie możliwość organizowania przez parki przetargów ograniczonych na dzierżawę nieruchomości - m.in. łąk, które mogą być wykorzystane przez rolników do wypasu zwierząt hodowlanych czy pozyskiwania pasz.

Obecnie przetargi nie mogą być ograniczane, przez co - jak mówiła wiceminister Golińska - zamiast lokalnego rolnika wygrywa je np. prawnik z Warszawy czy Poznania, który później nie wykorzystuje dzierżawionych terenów zgodnie z przeznaczeniem.

bEKAMEXr
Zobacz także: Zmiany w programie "Czyste powietrze". Nacisk na osoby mniej zamożne

Zmiany dotkną też pracowników parków, którzy mają otrzymać status służb i różne przywileje, m.in. ulgi podatkowe.

- Chcielibyśmy też, żeby osoby zatrudnione w parkach nosiły jednakowe umundurowanie, żeby stały się elitą w naszym kraju - powiedziała Golińska.

bEKAMEXx

Jak twierdzi wiceminister, nowe przepisy mają istotnie zwiększyć finansowanie parków z budżetu państwa, a także uprościć proces korzystania z Funduszu Leśnego.

W ustawie przewidziano też możliwość finansowania parków ze środków NFOŚiGW oraz nowego funduszu rezerwowy parków narodowych, który ma być tworzony z odpisów od dochodów parków narodowych.

- Środki z tego funduszu będą mogły być przeznaczane na pomoc innym parkom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej np. z uwagi na sytuacje losowe - wyjaśniła Golińska.

bEKAMEXy

W Polsce działają 23 parki narodowe. Największy z nich to Biebrzański Park Narodowy, zajmujący powierzchnię prawie 600 km kw., a najmniejszy - Ojcowski Park Narodowy o powierzchni nieco ponad 21,5 km kw.

Parki zlokalizowane są w 11 województwach i zajmują łącznie powierzchnię prawie 3,3 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKAMEXS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
pelikan
4 miesiące temu
Jak bedziemy wycinac lasy a to sie dzieje to Matka Natura nam sie zrewanzuje i to szybko. Ludzi jest teraz duza za duzo a stad epidemie i smiecie w lasach. Powolac jak najszybciej Karpacki Park Narodowy aby uratowac nasz najwiekszy skarb. Stop betonozie i rozdawaniu pieniedzy bo to droga do katastrofy.
crrrrr
4 miesiące temu
to trzeba zmienić definicję parku narodowego...Lasy Państwowe za fermy fotowoltaiczne się chcą brać zamiast lasy sadzić, księża biznesy swoje otwierają zamiast modlić. Widzę że przebranżowianie lub zmiany definicji są w Polsce ostatnio bardzo powszechne...świat staje na głowie
Statystyk
4 miesiące temu
Tia... Skarbówka, wojsko, policja, służba zdrowia, nauczyciele, melioranci, ochrona środowiska, sanepid i wiele innych podmiotów zasilanych z budżetu dostaje zastrzyki do wynagrodzeń. Statystyka (ponoć dumnie państwowa) jest na absolutnym końcu tego łańcucha zadowalając się jałmużniczymi ochłapami, że aż wstyd komukolwiek ujawnić wysokość dziadowskich uposażeń!
bEKAMEXT