Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wezwanie na komisję wojskową. Pisma dostanie 230 tys. osób

684
Podziel się:

W najbliższym czasie około 230 tysięcy osób otrzyma wezwanie do stawiennictwa przed komisją wojskową. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie młodych mężczyzn. Wezwanie otrzymają również kobiety.

Wezwanie na komisję wojskową. Pisma dostanie 230 tys. osób
W najbliższym czasie około 230 tysięcy osób otrzyma wezwanie do stawiennictwa przed komisją wojskową (East News, Maszewski/REPORTER)

MON podało daty przyszłorocznej kwalifikacji wojskowej, dzięki czemu wiadomo już, kiedy komisje wojskowe rozpoczną swoją pracę. Pierwsze pisma informujące o konieczności stawienia się i otrzymania kategorii wojskowej powinny dotrzeć do adresatów za kilka tygodni - informuje "Fakt".

Dziennik przypomina, że osoby wyznaczone do stawienia się do kwalifikacji wojskowej są wzywane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Wezwania powinny być doręczone co najmniej na siedem dni przed terminem komisji. Jeżeli wezwany nie może stawić się na kwalifikacji, musi zawiadomić o tym odpowiedniego urzędnika. To bardzo ważne, bo nieobecność na kwalifikacji może skutkować doprowadzeniem przez policję lub nałożeniem grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom w polskim wojsku? "Będziemy centrum zbrojeniowym Europy"

Kiedy startuje kwalifikacja wojskowa? "W projekcie proponuje się okres trwania kwalifikacji wojskowej od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 r. Proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby ok. 230 tys. osób podlegających w 2024 r. obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających ok. 300-35 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji" - czytamy w projekcie rozporządzenia MON, które cytuje "Fakt".

Kto może spodziewać się otrzymania listu z wezwaniem? Przede wszystkim mężczyźni w wieku 19 lat (urodzeni w 2005 r.), mężczyźni w wieku 20-24 lat urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej, kobiety urodzone w latach 1997-2005, a także osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia (gdy okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji) - informuje dziennik.

Komisja przydziela kategorie wojskowe

Podczas kwalifikacji komisja określa zdolności fizyczne i psychiczne do służby wojskowej. Nie oznacza to jednak, że dana osoba jest automatycznie powołana do wojska.

Kwalifikacja wojskowa kończy się nadaniem kategorii wojskowej:

  • A - zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące)
  • D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(684)
Kacper
4 tyg. temu
Dla mnie proszę E od razu
Jasio
2 miesiące temu
Jestem tym szczęśliwcem, że 30 lat temu nadano mi kategorię E. Cieszę się z tego bardzo, bo wojny wszczynają politycy i nie mam zamiaru być mięsem armatnim którejś z partii. Niech politycy w pierwszej kolejności wyślą na front swoje dzieci , a najlepiej idą sami walczyć, jak na patriotów przystało.
Pobożna Władz...
2 miesiące temu
Głosowałem na pis i spotkało mnie wszystko co najgorsze za uczciwą prace . Koryta obsadzone przez pisowców ludźmi bez kompetencji którzy stworzyli jeden wielki bałagan . Nie ma odpowiedzialnych za to wielkie bagno ,nie wiedzą co się w ich papierach dzieje. Urzednicy kradną oszukują bez żadnej kontroli i są bezkarni .Tak rządzi koalicja pis-psl na scianie wschodniej.
Lewica Katarz...
2 miesiące temu
Jest równouprawnienie. Każda kobieta powinna odbyć pełna służbę wojskową jeśli taka będzie wprowadzona.
Lewica Katarz...
2 miesiące temu
Jest równouprawnienie. Każda kobieta powinna odbyć pełna służbę wojskową jeśli taka będzie wprowadzona.
...
Następna strona