Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Kwalifikacja wojskowa. Kogo wojsko wezwie w 2023 roku?

137
Podziel się:

Kwalifikacja wojskowa to rejestracja potencjalnych poborowych i ochotników. Kończy się nadaniem kategorii i wydaniem książeczki wojskowej. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w przyszłym roku wezwanie na komisję lekarską dostanie 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa będzie trwać od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r.

Kwalifikacja wojskowa. Kogo wojsko wezwie w 2023 roku?
Książeczka wojskowa wydawana jest w trakcie kwalifikacji wojskowej (East News, Piotr Molecki)

Jak czytamy na stronach Wojska Polskiego, osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast za pomocą wezwań, które należy doręczyć co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa - podano.

Kwalifikacja wojskowa

Do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia. Obowiązek stawienia się, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia.

Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia - podkreślają Siły Zbrojne.

Każdy, kto pomyślnie przeszedł kwalifikację, zasili szeregi rezerwy pasywnej i może być wezwany na ćwiczenia wojskowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wezwania do wojska. Gen. Bieniek o tym, kogo chce armia

Kogo wezwie wojsko na komisję w 2023 roku?

Z powyższych przepisów wynika, że wezwania na komisję wojskową mogą spodziewać się:

 • 19-letni mężczyźni, czyli urodzeni w 2004 r. (to tzw. rocznik podstawowy)
 • 20-24-letni mężczyźni, którzy dotychczas nie posiadają kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
 • osoby, którym w latach 2021 i 2022 nadano kategorię B12 lub B24
 • kobiety urodzone w latach 1999-2004, które kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach przydatnych armii, tj. lekarskim, medycynie weterynaryjnej, pielęgniarstwie, psychologii, analityce medycznej, ratownictwie medycznym.

W przypadku gdy osoba, której nadano kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej w ramach kwalifikacji wojskowej, zgłosi w terminie 3 lat od dnia nadania tej kategorii chęć pełnienia czynnej służby wojskowej, nie kieruje się jej na badania lekarskie oraz psychologiczne.

Kwalifikacja wojskowa krok po kroku

Jak przebiega komisja wojskowa? Proces kwalifikacji wojskowej przebiega w siedmiu etapach. Najważniejszym z nich jest komisja wojskowo-lekarska, która ma za zadanie zbadać i określić zdolność fizyczną do pełnienia służby w wojsku. Na tej podstawie nadawana jest kategoria.

Przebieg komisji tak opisuje Wojsko Polskie na swoich stronach internetowych:

 1. Sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej
 2. Komisja lekarska - określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej
 3. Wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej
 4. Wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji
 5. Przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej
 6. Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej
 7. Nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy

Komisja wojskowa 2023. Kto będzie wzywał na kwalifikację?

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta). Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

Kwalifikację wojskową ma przeprowadzać 390 powiatowych komisji lekarskich. Według szacunków resortu obrony, w każdej z nich ma być przebadanych co najmniej 30 osób dziennie.

Kwalifikacja wojskowa. Jakie są kategorie?

 • Kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, o której mowa w art. 129, a także zdolność do odbywania służby zastępczej
 • Kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej
 • Kategoria D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
 • Kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
...
rok temu
mam E, wywalone.
Szok
rok temu
Teraz a kto zlikwidował służbę wojskową?bawią się ludzimi
Ukraina nas d...
rok temu
A oni chca napasc na rosje
Kim jestesmy?
rok temu
Unia ble rosja ble my jestesmy hamerykany bo tam nas nie chca
A panie
rok temu
Dzieci nie rodza w wojsku nie sluza za granica sie puszczaja
...
Następna strona