Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. MON ma już projekt ustawy

41
Podziel się:

W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej - napisano w projekcie rozporządzenia autorstwa MON.

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. MON ma już projekt ustawy
W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - wynika z projektu rozporządzenia autorstwa MON (PAP, Artur Reszko)

Jeden z użytkowników portalu Wykop.pl poinformował, że dostał wezwanie od Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w celu odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych zaplanowanych na przyszły rok - informuje portal salon24.pl.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w odpowiedzi na pytania portalu, poinformowało, że "ustawa o obronie Ojczyzny i rozporządzenie o ćwiczeniach wojskowych daje możliwość powołania osób, które nigdy nie były żołnierzami". Rzeczniczka jednostki w rozmowie z portalem podkreśliła, że chodzi tylko i wyłącznie o osoby, które "spełniają warunki", czyli posiadają specjalne wyszkolenie lub "techniczne wykształcenie na potrzeby sił zbrojnych". O co chodzi?

Odpowiedź kryje się w projekcie rozporządzenia MON, które przewiduje w 2023 roku odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

Powołanie na ćwiczenia. Kto się stawi?

Ponadto, w projekcie przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze na wojsko zamiast na 14. emerytury? Ekspert: Dług przekroczy wszystko

Ten ostatni limit dotyczy także, jak czytamy, osób "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)". Jak wskazano, chodzi tu o ochotników niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat, a także osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju oraz osoby, które stale zamieszkując za granicą wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały.

Na ćwiczenia może zostać powołanych do 10 tys. "żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem AR (aktywnej rezerwy) lub na jego wniosek oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa".

800 osób to limit przeznaczony na realizację programu "Legia Akademicka", przeznaczonego dla studentów, zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego. 200 osób to z kolei limit przeznaczony na szkolenia w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska w strukturach wojennych, na których są wymagane kwalifikacje wyższe niż posiadają obecnie, a także "osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy".

"Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji" - dodano w komunikacie.

Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski - do 63 roku życia.

Służba rezerwistów raz na kwartał

Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe, krótkotrwałe - do 30 dni bez przerwy, długotrwałe - do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.

Rezerwę aktywną natomiast stanowią te osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, także do 55 lub 63 roku życia. Powołani są oni na czas nieokreślony. Rezerwiści zobowiązani są do pełnienia służby raz na kwartał przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez co najmniej 14 dni raz na 3 lata.

Projekt rozporządzenia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w poniedziałek. Ma być przyjęty do końca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Mister. M.
rok temu
Już jesteśmy niewolnikami. Dostałem powołanie na ćwiczenia wojskowe 2 tygodnie. Pracuję za granicą. W ciągu 2 dni mam zostawić wszystko bo ojczyzna wzywa. Nie interesuje ich dobro mojej rodziny. Ze będę straty ok 13tyś. przecież Państwo płaci 117zł za dzień. Skandal. Traktują nas jak marionetki.
Mister. M.
rok temu
Już jesteśmy niewolnikami. Dostałem powołanie na ćwiczenia wojskowe 2 tygodnie. Pracuję za granicą. W ciągu 2 dni mam zostawić wszystko bo ojczyzna wzywa. Nie interesuje ich dobro mojej rodziny. Ze będę straty ok 13tyś. przecież Państwo płaci 117zł za dzień. Skandal. Traktują nas jak marionetki.
Tomasz
rok temu
a mundurowi nie wiedzą, że pracującym należy się dwa dni odpoczynku -pięciodniowy tydzień pracy 8 godzin / dobę? może niech poczytają kodeks pracy, który obowiązuje pracowników a bzdurną ustawę o obronie czegoś. Kto będzie pokrywał koszty tych zabaw płacę, nadgodziny, składki emerytalne it. ?
Jasnowidzący
rok temu
Błaszcza już się wyciął na znak braci ,szuka demokratycznie na siłę w Polskim narodzie gierojów co by zasilili szeregi swoich na froncie .
kuzyn
rok temu
Błaszczak ze swoja swita rzadowa powinien isc na pierwsza linie bo koniecznie chce wojny bardzo mu sie podoba zabawa w wojne wiec niech idzie na pierwsza linie a nie ciagnie innych
...
Następna strona