Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

27. finał WOŚP z szansą na miliard zł. Może paść rekord rekordów

19
Podziel się:

Od początku istnienia, uwzględniając inflację, WOŚP zebrała ponad 951 mln zł. Z tego tylko podczas ostatniego, 26. finału, zebrano ponad 126 mln zł. W tym roku może paść podwójny rekord.

Przed nami 27. finał WOŚP - jest szansa, że będzie historyczny. Łączna zebrana kwota może przekroczyć miliard zł
Przed nami 27. finał WOŚP - jest szansa, że będzie historyczny. Łączna zebrana kwota może przekroczyć miliard zł (WOŚP)
bEEFepvp

Już w niedzielę 13 stycznia 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością padnie finansowy rekord, czyli łączna suma zebranych przez WOŚP pieniędzy od początku jej istnienia przekroczy miliard złotych.

Orkiestra pierwszy raz zagrała 3 stycznia 1993 r. Wtedy – uwzględniając denominację – uzbierano ponad 2,4 mln zł. Rok później było to już ponad 4,1 mln zł (również uwzględniając denominację).

bEEFepvr

WOŚP w swoich sprawozdaniach do 2010 r. włącznie posługiwała się kwotami nominowanymi w dolarach amerykańskich.

Po przemnożeniu wyników kolejnych finałów przez wartości tzw. skumulowanej inflacji oraz przeliczając kwoty po kursach archiwalnych dolara do złotego podawanych przez Narodowy Bank Polski, przez 26 finałów WOŚP zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln zł.

Absolutnym rekordem okazał się ostatni, 26. finał WOŚP. Łączna kwota z finału, aukcji, licytacji i pieniędzy pozyskanych ze wszelkich dostępnych kanałów przekroczyła 126 mln 373 tys. zł. A tylko w dniu 26. finału Orkiestra zebrała 81,4 mln zł.

bEEFepvx
Zobacz także: Zobacz też: Jurek Owsiak zachęca do zbiórki

Od 2001 r. – oprócz zbierania pieniędzy do puszek – WOŚP zaczęła organizować specjalne finałowe aukcje i licytacje. Podczas pierwszej edycji zebrano z nich ponad 113 tys. zł, a z roku na rok jest tylko lepiej.

bEEFepvy

Wiele z aukcji i akcji specjalnych prowadzonych jest jeszcze przed finałem, inne kończą się długo po nim. Jak duży jest to obecnie zastrzyk finansowy na cele fundacji, doskonale obrazuje ostatni finał, gdzie już po jego zakończeniu na konto WOŚP wpłynęło dodatkowo blisko 45 mln zł.

Od 1994 r., czyli od 2. finału WOŚP, prowadzone są też specjalne licytacje złotych serduszek. Pomysł ten zrodził się po pierwszym finale. Orkiestra dostała od darczyńców wiele cennych, złotych przedmiotów. Na pomysł przetopienia ich na serduszka wpadł warszawski jubiler Jerzy Kozak. Za ich wykonanie odpowiada Mennica Polska.

Złote Serduszka WOŚP ważą 4,5 grama, każde jest numerowane. Co roku kilka z nich jest licytowanych w sztabach Orkiestry oraz na antenach stacji telewizyjnych i radiowych. Pozostałe licytowane są telefonicznie - w dniu finału. Tradycyjnie Złote Serduszko nr 13 z każdego finału WOŚP pozostaje w Fundacji.

bEEFepvz

W 1999 r. padła jedna z najwyższych kwot za serduszka. Za Złote Serduszko nr 1 zwycięzca licytacji przekazał na konto fundacji 333.333,33 dolary czyli, po ówczesnym kursie, blisko 1,1 mln zł. Obecnie obowiązuje rekord z 2010 r., za Złote Serduszko nr 1 darczyńca zapłacił 1 mln 110 tys. zł.

Fundacja działa nad wyraz transparentnie. Oprócz udostępnianych na swoich stronach sprawozdań finansowych, publikuje również rozliczenia poszczególnych finałów, a na jednej ze specjalnych podstron WOŚP przygotowała interaktywną infografikę, która pokazuje, na co konkretnie idzie każda złotówka wrzucona do puszki. Można to sprawdzić klikając tutaj.

bEEFepvA

Przekraczanie barier

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przyzwyczaiła nas do pobijania kolejnych rekordów i przekraczania kolejnych barier finansowych. Na wyżej pokazanej grafice wyraźnie widać przełomowe momenty.

Jednym z nich było pierwsze w historii WOŚP przekroczenie bariery 10 mln zł – było to w 1998 r. podczas 6. finału, kiedy zebrano łącznie blisko 12,5 mln zł. Kolejny przełom nastąpił dwa lata później. W roku milenijnym darczyńcy otworzyli serca i portfele, dzięki czemu znacznie przekroczono barierę 20 mln zł. W sumie w 2000 r. podczas 8. finału WOŚP zebrano 25 mln 230 tys. zł.

Bariera 30 mln zł pękła w 2003 r. podczas 11. finału, a przez kolejne lata zebrane pieniądze oscylowały wokół te kwoty. Kolejny przełom nastąpił dopiero w 2009 r. podczas 17. finału. Wtedy zebrano ponad 40 mln zł i już nigdy kwota nie była niższa – od tego czasu, rokrocznie WOŚP pobija kolejny rekord. W 2012 r. przekroczono 50 mln zł, a podczas 25. jubileuszowego finału pierwszy raz padła kwota powyżej 100 mln zł.

2019 r. może okazać się rokiem rekordu rekordów. Z ogromnym prawdopodobieństwem łączna kwota zebrana podczas wszystkich finałów przekroczy miliard złotych, bo wystarczy do tego 49 mln zł. Jednak jeśli zebrana kwota będzie wyższa niż 126 mln 373 tys. 804 zł i 34 gr – WOŚP osiągnie podwójny rekord – łącznej sumy historycznej oraz kwoty zebranej podczas jednego finału.

Choć 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w najbliższą niedzielę, to zbiórka już trwa - w momencie pisania tego artykułu na koncie fundacji jest blisko 4,5 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz również: Krótkie pytanie o WOŚP. Jacek Sasin zaskoczył odpowiedzią
bEEFepvS
KOMENTARZE
(19)
Wp.de
3 lata temu
Raz do roku krzykie siema i rodzinka żyję cały rok w luxusie.
kop
3 lata temu
Normalni ludzie już dawno siedzieli by w pierdlu ale on jest "wybrańcem".
lok
3 lata temu
Koszty organizacji przekraczają dochód + fatalna otoczka tej akcji.
bEEFepvT
GOŚĆ
3 lata temu
A ja dam, co roku daję od kilku ładnych lat kwestuję razem z córką chorą na cukrzycę, która była badana na sprzęcie z serduszkami, skąd tyle jadu, w poniższych opiniach... mam nadzieję, że w razie potrzeby poniższe osoby same zrezygnują z "owsiakowych " łóżek i sprzętów
kled
3 lata temu
To ile statystycznie przypadło rocznie w tym okresie na Polaka?Daję co miesiąc 35 zł na Wioski Dziecięce!W skali roku to ponad 400 zł. Gdyby każdy dał w roku 400 zł na Owsiaka to ile by było? A tak to tylko kilka złotych. A ile hałasu?