Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

30-latka z Kenii produkuje cegły z plastikowych śmieci. Są mocniejsze od betonu

96
Podziel się:

Plastik ma ogromny potencjał - twierdzi Nzambi Matee, wynalazczyni i przedsiębiorczyni z Nairobi, stolicy Kenii. 30-latka założyła firmę, która wykorzystuje plastikowe odpady do produkcji cegieł budowlanych. Kenijka w ten sposób nie tylko rozwija nową technologię, ale także dba o środowisko. Jej działania zostały wyróżnione przez ONZ.

30-latka z Kenii produkuje cegły z plastikowych śmieci. Są mocniejsze od betonu
Nzambi Matee produkuje wytrzymałe cegły z plastikowych odpadów (Photo by James Wakibia/SOPA Images/LightRocket via Getty Images) (GETTY, SOPA Images)

Plastikowe odpady to nie tylko problem Kenii, ale całego świata - mówi dla portalu worldarchitecture.org Nzambi Matee.

Dlatego jej firma Gjenge Makers stworzyła lekki i tani materiał budowlany, który jest wykonany z przetworzonego plastiku z dodatkiem piasku, dzięki czemu cegły są mocniejsze niż beton. Teraz cegły produkowane przez firmę z siedzibą w Nairobi wykorzystywane są m.in. jako kostka brukowa w domach, szkołach i na ulicach. Jak podkreśla sama Matee, produkt jest wyjątkowo trwały, a jego temperatura topnienia wynosi 350 stopni C.

W Nairobi każdego dnia wytwarzamy około 500 t plastikowych odpadów, z czego tylko ułamek jest poddawany recyklingowi. Zamiast siedzieć z boku i narzekać, postanowiliśmy coś zrobić. Firmy muszą płacić za utylizację odpadów, więc rozwiązaliśmy ich problem - wyjaśnia 30-letnia inżynier oraz biochemik, która sama zaprojektowała maszyny do produkcji cegieł.

Plastikowe cegły mają być tańsze oraz pięć razy mocniejsze od betonowych odpowiedników. Jak informuje Reuters, cena cegieł uzależniona jest od grubości i koloru. Przykładowo zwykłe szare cegły kosztują 850 szylingów kenijskich (7,70 dol.) za mkw. Jest to ok. 34 zł. Portal brukeo.pl szacuje, że cena kostki brukowej waha się w granicach od 20 zł/mkw. do nawet 100 zł/mkw.

Setki kilogramów odpadów

Obecnie firma produkuje od 500 do 1000 cegieł dziennie, choć możliwości sięgają 1500. Recyklingowi poddawanych jest każdego dnia 500 kg odpadów. Jak powstają cegły? Wytłaczarka miesza plastikowe odpady z piaskiem w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie ściska je prasa.

Zobacz także: Plastic bricks in Kenya - NZAMBI MATEE - Young Champion of the Earth 2020 for Africa
Tworzywa sztuczne są włókniste, dlatego cegły mają większą wytrzymałość na ściskanie - tłumaczy Kenijka.

Nzambi Matee rozpoczęła badania nad tworzywami w 2017 r., gdy otworzyła niewielkie laboratorium na podwórku u swojej mamy. Wcześniej zrezygnowała z pracy w kenijskim przemyśle naftowym. Do wprowadzenia zmian w swoim życiu oraz próby prac nad tworzywami zainspirował ją spacer po stolicy kraju. Wszędzie leżały plastikowe torby.

Działalność Matee została już zauważona przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Kenijka otrzymała nagrodę, która "zapewnia częściowe finansowanie i opiekę mentorską obiecującym ekologom, którzy stawiają czoła najbardziej palącym wyzwaniom na świecie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
Kkk
6 miesięcy temu
Eko? Czyżby, takiej cegły już nie przetworzysz powtórnie. Ależ to musi śmierdzieć przy pożarze.
EdytaM
6 miesięcy temu
Jeśli dostała nagrody finansowanie od organizacji ekologicznych, to nie jest to produkt bardziej szkodliwy niż inne materiały budowlane.
Pięknie
rok temu
Dodaje się 20% miału plastikowego oraz 80% piasku i wylepia się na gorąco. Cegla jest 2.5x trwalsza od zwyklej, zamiast piasku mieli się odpad budowlany jak stare cegly. Po wyciśnięciu z zewnatrz sie ociepla i wewnątrz sie tynkuje, a potem plyty regipsowe i farba.
dadd
2 lata temu
widac ze nie znacie sie na budowlance.. w takim domy z plastiku jeszcze w afryce pewnie jest jak w pierakniku dodatkowo szkodliwe dla tudzi toksyny wydzielaja sie pod wplywem temperatury
Ser cebula i ...
2 lata temu
Czy nie uwalniają się związki szkodliwe dla ludzi w takim domu? Żeby nie było jak z azbestem, że za kilkadziesiąt lat będą to wszytsko utylizować, a zdrowie utracone...
...
Następna strona