Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KBB
|

34 tysiące na osobę. Tyle dostanie każdy poseł – tylko na podróże

42
Podziel się:

Prawie 2850 złotych miesięcznie będzie mógł wydać każdy poseł na krajowe i zagraniczne podróże. Wcześniej hojne podwyżki zagwarantował im prezydent Duda. Teraz okazuje się, że puchną nie tylko portfele posłów, ale i ich budżet na podróże.

34 tysiące na osobę. Tyle dostanie każdy poseł – tylko na podróże
Każdy poseł dostanie w 2022 roku 34 tys. zł na podróże (PAP, Leszek Szymański)
bEJBWcBh

Tylko na podróże posłów w 2022 roku wyłożymy ponad 15 milionów złotych. 11,5 mln zł z tej kwoty popłynie na krajowe wojaże, 4,2 mln na zagraniczne. Budżet Sejmu gwarantuje więc każdemu posłowi 34 tysiące złotych rocznie na podróże - pisze "Super Express".

Polscy posłowie i senatorowie nigdy nie zarabiali zbyt wiele, ale dwa lata temu ich pensje poszły w dół o ok. 20 proc.

Teraz jednak parlamentarzyści mają mieć znacznie wyższe wynagrodzenia - w wysokości 12,6 tys. zł brutto. Do tego jeszcze dojdzie dieta parlamentarna, która w tej chwili stanowi 25 proc. uposażenia. Dieta ma w założeniu pokrywać koszty związane z wykonywaniem mandatu.

bEJBWcBj
Zobacz także: Rzeczniczka Porozumienia o podwyżkach dla polityków. Ma pomysł

Ponadto parlamentarzyści mogą poruszać się za darmo po kraju pociągiem czy samolotem. 20 proc. dodatku może też uzyskać parlamentarzysta kierujący którąś z komisji, 15-procentowy dodatek przysługuje natomiast ich wiceszefom.

Polski poseł do tej pory mógł liczyć na nieco ponad 8 tysięcy zł brutto uposażenia. Do tego dochodzi ok. 2,5 tys. zł diety, ale ta powinna iść na pokrycie "kosztów związanych z wykonywaniem mandatu".

bEJBWcBp

Jeśli chodzi o samo wynagrodzenie poselskie i senatorskie, to jest ono o 41 proc. wyższe niż przeciętna pensja Polaka w I kwartale tego roku. Jednak po podwyżkach poseł czy senator zarobi już 12,8 tys. zł (nie licząc diety). To 225 proc. przeciętnego wynagrodzenia "statystycznego Kowalskiego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJBWcBK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
ttt
miesiąc temu
A nam fundują inflację i drożyznę, której oni nie odczują. Doją z nas pieniądze wyższymi i nowymi podatkami.
ttt
miesiąc temu
A nam fundują inflację i drożyznę, której oni nie odczują. Doją z nas pieniądze wyższymi i nowymi podatkami.
dziadek
miesiąc temu
Czarzasty, Biedroń Nowacka nie słychać was że takie podwyżki dla was są niemoralne w obecnym czasie. Wy nie dbacie o naród dla was to tylko liczy się jak największa forsa i przywileje które są nagminnie przez was wykorzystywane.
bEJBWcBL
Frume
miesiąc temu
Hulaj dusza, piekła nie ma.
emerytka
miesiąc temu
Proszę proszę, jak rządzący gospodarują naszymi pieniędzmi, których "niby" nie ma - a przynajmniej nie ma dla medyków i poprawę stanu opieki medycznej dla Polaków. Ot i zakłamane rządy pisowców...
...
Następna strona