Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|

47 osób kontroluje, co z Ukrainy trafia do Polski. "I to jest obraz sytuacji"

Podziel się:

"Za bezpieczeństwo fitosanitarne odpowiada w sumie 47 osób, pracujących całodobowo przez 7 dni w tygodniu na kolejowych i drogowych przejściach granicznych w Dorohusku, Hrubieszowie, Hrebennem, Korczowej i Medyce" - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

47 osób kontroluje, co z Ukrainy trafia do Polski. "I to jest obraz sytuacji"
PIORiN odpowiada za bezpieczeństwo fitosanitarne na granicy z Ukrainą (piorin.gov.pl, mat. prasowe)

Jak informuje PIORiN w oddziałach granicznych zwiększono obsadę osobową "w związku z natężonym ruchem granicznym towarów". Mowa o 47 osobach, które pracują przy pięciu przejściach na granicy z Ukrainą.

Przemysław Błażejewski z firmy BST Brokers zajmującej się pośrednictwem w handlu zbożami i rzepakiem, na rynku polskim i europejskim, podsumował, że "przez dwa lata od wybuchu wojny nie udało się zmienić tej sytuacji". Kontrolerów jest za mało.

Czym zajmuje się PIORiN?

"Celem granicznej kontroli fitosanitarnej, za przeprowadzenie której odpowiada Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), jest sprawdzenie, czy wprowadzany na terytorium Unii Europejskiej towar nie jest porażony przez agrofagi, czyli szkodniki, bakterie, wirusy czy grzyby szkodliwe dla roślin, wskazane w przepisach UE jako stanowiące zagrożenie fitosanitarne dla roślin uprawianych w Unii lub obecnych w środowisku. Kontrola ta, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywa się w wyznaczonym punkcie kontroli granicznej na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Kontroli poddawane są również przesyłki przeznaczone do innych państw członkowskich UE" - czytamy na stronie internetowej PIORiN.

Inspektorzy sprawdzają szereg towarów. Są to:

  • rośliny przeznaczone do sadzenia, np. drzewka i krzewy, sadzonki, rośliny doniczkowe, podziemne organy rozmnożeniowe (cebule, bulwy, kłącza itp.),
  • nasiona przeznaczone do siewu,
  • świeże warzywa i owoce,
  • kwiaty i zieleń cięta,
  • drewno oraz kora roślin iglastych i liściastych (określone gatunki),
  • drewniane materiały opakowaniowe, np. palety, skrzynie.

PIORiN podkreśla, że "wbrew obiegowym opiniom" kontrola fitosanitarna nie obejmuje sprawdzenia takich parametrów jak zagrożenia dla zdrowia ludzi (np. pozostałości pestycydów) lub zwierząt, ani jakości handlowej. Te właściwości badane są przez służby sanitarne, weterynaryjne oraz jakościowe.

"Dla przykładu importowany materiał siewny zbóż podlega kontroli fitosanitarnej wykonywanej przez PIORiN, ale ziarno zbóż przeznaczone na paszę jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną" - przypomniano.


W 2023 r. PIORiN skontrolowała 7730 przesyłek pochodzących z Ukrainy. Było to przede wszystkim drewno (6986), a następnie kukurydza przeznaczona do siewu (238 przesyłek o tonażu 4 tys. 269 t), świeże owoce i warzywa (344). Towar nie wjeżdżał do Polski, gdy stwierdzono niezgodność z wymaganiami lub odkryto nieprawidłowości w dokumentacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl