Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ dla niepełnosprawnych. Pierwsze wypłaty już na początku października

Od 1 października ruszył nowy program rządu, dzięki któremu osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymają 500 złotych od państwa. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa oszacowała, że program będzie kosztować budżet państwa 4,5 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Bożena Borys-Szopa i Krzysztof Michałkiewicz uspokajają, że fundusze na 500+ dla niepełnosprawnych są zabezpieczone. (Fot: Piotr Nowak)

– Program będzie kosztować 4,5 miliarda złotych w skali roku. To duże pieniądze, ale chciałabym uspokoić, że fundusze są zabezpieczone na ten i na następny rok – zapewniła Borys-Szopa. Minister podziękowała też pracownikom ZUS-u i KRUS-u za "sprawne wdrażanie ustawy".

Dzisiaj jest gotowe 49 świadczeń do wypłaty (…) i dzisiaj będzie przekazane – przekazała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uścińska poinformowała również, że złożonych już zostało 184 tys. wniosków o dołączenie do rządowego programu. Jednocześnie 13 tys. zgłoszeń jest już rozpatrzonych pozytywnie.

Zobacz także: 500+ dla niepełnosprawnych. Prezes ZUS tłumaczy, jak i kiedy ubiegać się o pieniądze

– Nie ukrywam, że jestem ogromnie wzruszony. Faktycznie duża liczba osób niepełnosprawnych (…) dostanie wsparcie finansowe – ocenił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. Przyłączył się do podziękowań dla pracowników ZUS-u oraz KRUS-u i również uspokoił, że pieniądze są zabezpieczone.

– Chciałbym uprzedzić wszystkie pytania: środki finansowe są już zabezpieczone, Ministerstwo Finansów zabezpieczyło je w planach finansowych i przekazało do budżetu solidarnościowego – podkreślił Michałkiewicz i zapewnił, że wystarczy złożyć wniosek do końca października, aby otrzymać wypłatę za cały ten miesiąc.

Nie ma komu orzekać. ZUS szuka lekarzy orzeczników
500+ dla niepełnosprawnych właśnie startuje. ZUS nie ma ludzi, szuka lekarzy w całej Polsce

Michałkiewicz przypomniał też chętnym o zasadach, które uprawniają do udziału w nowej odsłonie programu 500+ dla niepełnosprawnych. Pełną pulę pieniędzy otrzymają osoby, które co miesiąc odnotowują dochód do 1100 złotych brutto. W przypadku przekroczenia tej kwoty, świadczenie będzie pomniejszone na zasadzie "złotówka za złotówkę" – czyli na pieniądze mogą liczyć osoby z miesięcznym dochodem do 1599 złotych brutto.

Oprócz kryterium dochodowego, wnioskodawcy muszą mieć ukończone 18 lat, a także posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Co ważne, do udziału w programie nie uprawniają już posiadane orzeczenia – trzeba zgłosić się do lekarzy po nowe, specjalnie wystawione na potrzeby programu 500+ dla niepełnosprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2019

ehhSzkoda, że PO za swojej kadencji absolutnie nic nie umiało dać niepełnosprawnym...

01-10-2019

ewanSuper, że rząd pomógł niepełnosprawnym. To się ceni.

01-10-2019

Zabiegany kulawyMam jedną chorobę od urodzenia do grobowej deski. 1 orzeczenie mam do szkoły, 2 do renty, 3 do parkowania, 4 do ulg i uprawnień i teraz jeszcze 5 mi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)