Notowania

500+ dla niepełnosprawnych tylko na chwilę? Pierwsi Polacy stracą je już w marcu

Zaledwie po pół roku pobierania świadczenia 500+, wiele osób z niepełnosprawnościami może stracić do niego prawo. Wszystko za sprawą waloryzacji rent i emerytur, która jak co roku ma odbyć się w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(freeimages.com)
Ustawa o 500+ dla niepełnosprawnych nie zakłada waloryzacji progów dochodowych (Fot: Jos van Galen)

Na braki w ustawie zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza".

– Do tej pory premier i minister pracy zapewniali, że osoby niepełnosprawne zasługują na pomoc i oni im tę pomoc dają. Teraz się okazuje, że ustawa jest tak sprytnie napisana, że w końcu wszyscy przestaną spełniać kryteria i stracą pieniądze: jedni już po pól roku, inni po roku lub dwóch – mówi "GW" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.

Jak to możliwe? Winna jest waloryzacja i rosnące pensje Polaków. To właśnie z tego powodu coraz więcej niepełnosprawnych po prostu nie będzie spełniało kryterium dochodowego. To pozostanie bowiem niezwaloryzowane.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przypomnijmy, że według ustawy pieniądze będą należały się wszystkim, którzy miesięcznie zarabiają mniej niż 1100 zł. Oni otrzymają wsparcie w pełnej wysokości, a więc 500 zł.

Ci, którzy zarabiają więcej, otrzymają wyrównanie do 1600 zł netto. Jeśli więc ktoś pobiera rentę w wysokości 1300 zł, to zamiast 500 zł otrzyma od państwa 300 zł. I tak dalej.

Boris Johnson został szefem Torysów i przejął fotel premiera po Theresie May.
Twardy brexit zablokowany. Johnson przegrywa kolejne głosowanie

Ale w marcu czeka nas kolejna waloryzacja rent i emerytur. To oznacza, że dochody Polaków wzrosną, a wysokość dodatku automatycznie zmaleje. Progi pozostaną przecież bez zmian. Ta sama osoba otrzyma więc już nie 300 zł dodatku, ale na przykład 250. A za rok-dwa może je nawet całkiem stracić.

Zamieszanie brexitowe wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i rozwój infrastruktury
Brexit wstrzyma budowę polskich autostrad. Stracimy nawet 12 mld euro

W podobny sposób może działać wzrost płacy minimalnej. Ta bowiem z 2250 zł ma urosnąć do 2450, a być może nawet do 2500 zł. Dla większych rodzin może to skutkować utratą świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2019

BartekLudzie przestańcie narzekać, zamiast biadolenia myślcie jak dorobić, a nie czekać na jakieś plusy. Rozumiem, że nie wszyscy są w stanie wykonywać … Czytaj całość

06-09-2019

Polakwszystko tak padnie - bo rozdaja kredyty a nie swoje pieniądze

06-09-2019

pgehhh co wy jako niemieckie media jeszcze nie napiszecie żeby zrazić do PiS u

Rozwiń komentarze (82)