Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

500+ dla niesamodzielnych. Nowy próg dochodowy

70
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od marca obowiązuje nowy próg dochodowy dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, którzy chcą ubiegać się o świadczenie w kwocie do 500 złotych miesięcznie. Teraz wynosi on 1772,08 zł.

500+ dla niesamodzielnych. Nowy próg dochodowy
Ważne informacje dla osób niesamodzielnych (Urząd m.st. Warszawa)

Świadczenie "500+ dla niesamodzielnych" obowiązuje od 2019 roku. Przysługuje wszystkim osobom powyżej 18. roku życia, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. To znaczy, że nie są w stanie przygotować sobie jedzenia, ubrać się czy wyjść z domu bez pomocy innej osoby.

Dla takich osób przewidziany jest dodatek w wysokości do 500 złotych. Przysługuje on jednak tylko tym najuboższym. Limit dochodów wynosi bowiem od marca tego roku 1772,08 złotych na osobę.

Ale to nie wszystko. Mechanizm naliczania świadczenia jest znacznie bardziej skomplikowany. Żeby bowiem otrzymać pełne 500 złotych dodatku, to nie można zanotować dochodu wyższego niż 1272,08 zł.

Zobacz także: ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"

Powyżej obowiązuje już zasad "złotówka za złotówkę". To oznacza tyle, że przekroczenie progu o 100 złotych oznacza zmniejszenie świadczenia o taką samą kwotę. Osoba z dochodem o 300 złotych wyższym od limitu otrzyma więc tylko 200 złotych dodatku. I tak dalej.

- Zmiana progu dochodowego nie oznacza, że osoby pobierające świadczenie muszą na nowo złożyć wniosek. Wniosek należy złożyć, jeśli upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji lub jeśli nowy próg dochodowy obecnie pozwala na uzyskanie świadczenia – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przy badaniu wysokości świadczeń decydujących o przyznaniu i kwocie świadczenia uzupełniającego nie są wliczane dodatki i świadczenia wypłacane na podstawie przepisów szczególnych, a więc np. dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki czy też ryczałt energetyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Rycho z EŁKU
2 lata temu
Emeryt, który pracował 40 lat ma 4800 emerytury i oprócz 13-stki nic nie dostaje. Emerytka, która przepracowała 20 lat (bo więcej jej się nie chciało) kosi 13, 14-stą emeryturę i kilka dodatków. Teraz chcą różnicować ludzi, którzy nie przepracowali ani dnia w Polsce, niezdolnych do samodzielnej egzystencji bo jeden ma 1300 zł a drugi 1600 zł zł renty socjalnej, renta powinna być w jednakowej wysokości dla wszystkich i dodatki też. Przez 30 lat głosowałem na PIS teraz koniec z wyborami, za takie różnicowanie ludzi, za podziały. NIE MAM JUŻ NA KOGO GŁOSOWAĆ !
Rtv
3 lata temu
Kiedy waloryzacja tych 500+dla niesamodzielnych.Inflacja 5,4%
KAJKA
3 lata temu
MOZE JUZ TEGO ROZDAWNICTWA-NASZ RZAD NIE KAPUJE KTORYM GRUPOM NALEZY POMOC!!!!!WY NA OSLEP ROZDAJECIE-DLATEGO JEST BUNT SPOLECZENSTWA.MACIE ZA DUZO W PORTFELACH,ZEBY ZROZUMIEC NOWAKA. WSTYD .WSTYD ---,WSTYD-PIS-WSTYD. .
Anna
3 lata temu
tym, którzy uważają, że na niepełnosprawnych niesamodzielnych świadczenie 500+ jest krzywdzące wobec innych grup mogę uspokoić tym, że w roku 2019 miałam do odpisu w pit ) 10 000zł wydanych na potrzeby mojej dorosłej niepełnosprawnej córki z czego wróciło do mnie 1900 zł . Pozdrawiam
julka
3 lata temu
cyrk
...
Następna strona