Notowania

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Brudziński zabiera głos ws. przyszłości projektu

Sejm przyjął w piątek poprawkę PO-KO do ustawy o świadczeniu w kwocie 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami. Joachim Brudziński zapewnia, że są szanse na to, by senatorzy nie odrzucili poprawki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Joachim Brudziński zabiera głos ws. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. (Fot: JAKUB KAMIŃSKI / PAP)

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która przyznaje świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł osobomniezdolnym do samodzielnej egzystencji. Projekt przedstawiony przez rząd przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.

PO-KO wniósł poprawkę, która przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Sejm przyjął poprawkę, ale możliwe, że Senat ją odrzuci. Joachim Brudziński został w sobotę zapytany w radiowej Trójce, czy jest to realna obawa. Odpowiedział, że są szanse na to, iż senatorzy nie usuną tej zmiany.

Obejrzyj: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

Dodał, że już wcześniej pojawiały się wątpliwości, a szef PiS Jarosław Kaczyński "był obiektem różnego rodzaju petycji i próśb z różnych środowisk". Europoseł dodał, że poprawka będzie analizowana na etapie prac senackich.

"500 plus" dla osób z niepełnosprawnością. Sejm jest "za"
"500 plus" dla osób z niepełnosprawnością. Kogo obejmie świadczenie? Sejm uchwalił ustawę

Brudziński podkreślił, że intencją rządu PiS zawsze była pomoc osobom niepełnosprawnym, ale jego ugrupowanie "chce kierować się zasadą wiarygodności i odpowiedzialności". Dlatego wszystkie wyliczenia wynikające z wprowadzenia poprawki zostaną przeanalizowane, dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2019

MartaPIS kupuje glosy wyborcow

20-07-2019

zepZrobią co prezes każe czy to w nocy czy nad ranem !

20-07-2019

krBoicie się ,że dostaniecie łupnia,ale i tak to sie stanie, za wasze czyny

Rozwiń komentarze (45)