Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Brudziński zabiera głos ws. przyszłości projektu

45
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek poprawkę PO-KO do ustawy o świadczeniu w kwocie 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami. Joachim Brudziński zapewnia, że są szanse na to, by senatorzy nie odrzucili poprawki.

Joachim Brudziński zabiera głos ws. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami.
Joachim Brudziński zabiera głos ws. 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. (PAP, JAKUB KAMIŃSKI / PAP)

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która przyznaje świadczenie uzupełniające w kwocie 500 zł osobomniezdolnym do samodzielnej egzystencji. Projekt przedstawiony przez rząd przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.

PO-KO wniósł poprawkę, która przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Sejm przyjął poprawkę, ale możliwe, że Senat ją odrzuci. Joachim Brudziński został w sobotę zapytany w radiowej Trójce, czy jest to realna obawa. Odpowiedział, że są szanse na to, iż senatorzy nie usuną tej zmiany.

Obejrzyj: 500+ dla osób z niepełnosprawnościami. "Nie doliczamy do tej kwoty żadnych dodatków"

Dodał, że już wcześniej pojawiały się wątpliwości, a szef PiS Jarosław Kaczyński "był obiektem różnego rodzaju petycji i próśb z różnych środowisk". Europoseł dodał, że poprawka będzie analizowana na etapie prac senackich.

Brudziński podkreślił, że intencją rządu PiS zawsze była pomoc osobom niepełnosprawnym, ale jego ugrupowanie "chce kierować się zasadą wiarygodności i odpowiedzialności". Dlatego wszystkie wyliczenia wynikające z wprowadzenia poprawki zostaną przeanalizowane, dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
B.W
5 lata temu
BW. Widać o co chodzi Pis - wi. Wstyd że chodzi tylko o głosy, po " trupach " a do celu.
corrny
5 lata temu
Albo Parlament RP albo Europarlament EU - uczciwość wymagałaby rozgraniczenia działań. Ale UCZCIWOŚĆ to zaleta NIEZNANA w PiS ......
Dzings
5 lata temu
A TYM CO NA TO PRACUJĄ TO ZUS W GÓRĘ PONAD 100ZL. MAM NADZIEJĘ ŻE 2MILIONY MALYCH FIRM I ICH RODZINY JUŻ NA PIS NIE ZAGŁOSUJE!!!
Rozpanoszony ...
5 lata temu
Na PiSie widzimisię Macierewicza,i mordodarcie Szydło to idą grube miliony z podatników kieszeni,limuzyny na sygnale i bez!Dla niepełnosprawnych ochłapów nie starczyło dla wszystkich!
rafka30
5 lata temu
Podpiszą bo tam przecież sami niepełnosprawni umysłowo to też załapią się na świadczenia bo oni przecież są tacy biedni a tak ciężko pracują dla dobra kraju.
...
Następna strona