Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

2
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej rządowego programu "500+". Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane również na pierwsze dziecko. Wnioski można składać od 1 lipca.

"500+" na pierwsze dziecko- zmiany w ustawie
"500+" na pierwsze dziecko- zmiany w ustawie (East News)

"500+" na pierwsze dziecko

Program "500+" został znowelizowany. W połowie maja ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Świadczenie zostało rozszerzone i pieniądze będą wypłacane również na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne. Według szacunków ministerstwa pracy skorzysta z niego po zmianach niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka wyniesie 17 mld złotych.

- Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne. Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych - podkreślała pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

Zobacz także: Zobacz: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

"500+" na pierwsze dziecko. Zmiany w ustawie - m.in. brak kryterium dochodowego

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - zapewniała w kwietniu Elżbieta Rafalska.

W programie "500 plus" zmianie ulegnie również wnioskowanie. Obecnie wniosek rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają.

Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Nowelizacja ustawy o "500+" wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Elżbieta Rafalska.

Wniosek o "500+" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Piotr
3 lata temu
W tym roku dobrze że nic nie robiłem przy truskawkach i wiśniach bo nikomu w tamtym roku nie było komu zbierać.
Albi
3 lata temu
No ciekawe... już jest problem z 500+ a teraz jeszcze dokładają