Notowania

500 plus
01.10.2019 09:48

500 plus dla niepełnosprawnych. MRPiP: złożono już 200 tys. wniosków

Jak poinformował resort rodziny, już 200 tys. wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych wpłynęło do ministerstwa. Przewiduje się, że około połowa z nich zostanie zaakceptowana, a do zainteresowanych osób trafi przysługujące im świadczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
500 plus dla niepełnosprawnych. MRPiP: złożono już 200 tys. wniosków

500 plus dla niepełnosprawnych. MRPiP: złożono już 200 tys. wniosków

Jak oznajmił wiceminister rodziny, Krzysztof Michałkiewicz na antenie radiowej Jedynki, świadczenie po raz pierwszy trafia do osób niesamodzielnych. Podkreślił przy tym, że chodzi o osoby w najtrudniejszej sytuacji, ale również te "mniej widoczne", pomijane do tej pory w kwestii świadczeń.

Obejrzyj: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

Podkreślił przy tym, że już ponad 200 tys. osób złożyło wnioski, w tym 160 tys. do ZUS i 45 tys. do KRUS. Michałkiewicz przypomniał przy okazji, że ustawa wchodzi w życie już dzisiaj, dlatego dopiero od teraz wnioski mają prawo być rozpatrywane.

500 plus dla niepełnosprawnych. Wnioski

Według szacunków ministerstwa blisko 800 tys. osób kwalifikuje się do pobrania świadczenia. Ponadto MRPiP jest zdania, że ok. 49 proc. wniosków powinno spotkać się z akceptacją resortu.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską).

W sytuacji, kiedy osoba wnioskująca o świadczenie posiada prawo do emerytury lub renty zagranicznej, powinna do wniosku dołączyć także dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

W sytuacji osób nieposiadających orzeczenia, które potwierdza niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną Osoby, które są w stanie przedstawić dokument o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny dołączyć go do składanego wniosku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2019

RtvJuz od 1 marca będzie max 400+ a nie 500+

01-10-2019

AsA ja stawiam że 30% wniosków będzie rozpatrzonych pozytywnie.

Rozwiń komentarze (2)