Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
500 plus
30.09.2019 15:11

500 plus. Brakuje pieniędzy na wypłaty, mówi prezydent Warszawy. Inne miasta się dziwią

Prezydent Warszawy ostrzega rząd, że w jego mieście już się kończą środki na wypłatę 500 plus. - Trzaskowski prowadzi operację, która zmierza do tego, by nie wypłacać 500 plus - mówi z kolei Jarosław Kaczyński. A co na to inni samorządowcy? - Dziwne, bo u nas nie ma żadnego problemu - odpowiada większość z nich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Prezydent Trzaskowski mówi, że ma problem z pieniędzmi na 500 plus. Większość samorządowców reaguje na te informacje zdziwieniem (Fot: Adam Chełstowski)

- Warszawa potrzebuje zwiększenia transz na okres sierpień-grudzień o 584 mln złotych - napisał Rafał Trzaskowski do premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli żądanie nie będzie spełnione, to Warszawie mają się skończyć środki na 500 plus, ostrzega prezydent stolicy.

- Trzaskowski prowadzi operację, która zmierza do tego, by nie wypłacać 500 plus. Wszystkie pieniądze potrzebne do wypłaty zostały wypłacone. Nie ma żadnych przeszkód jest tylko polityka - mówił na konferencji Jarosław Kaczyński.

A co na to wszystko samorządy innych dużych miast? Czy i w nich władze obawiają się, że pieniędzy na 500 plus zabraknie?

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Prof. Orłowski: "to tylko wskazówka dla polskich sądów". Obejrzyj wideo:

W biurze prasowym władz Olsztyna słyszymy, że co prawda na razie środki są wypłacane, ale "sytuacja budżetowa nie jest najlepsza". Kwestia 500 plus w mieście ma być poruszona na najbliższej sesji rady miasta.

- W Gdańsku na razie dajemy sobie radę z bieżącą wypłatą - mówi z kolei money.pl Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska. Przyznaje jednak, że problem zna, bo "niektóre inne miasta pytają w Gdańsku o te sprawy".

Większość miast jednak zapewnia, że środki z rządu na 500 plus są, a więc wypłaty w żadnym stopniu nie są zagrożone.

- U nas ten problem w ogóle nie istnieje - zapewnia money.pl Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego Urzędu Miejskiego. - Wszystko wypłacamy na bieżąco, nie mamy żadnych problemów i się ich nie spodziewamy - mówi nam z kolei Wiesław Ciepiela, rzecznik UM w Gorzowie Wielkopolskim.

- Na razie nie słyszeliśmy o takim problemie, nie mamy żadnych niepokojących sygnałów, że podległym nam urzędom nie starcza środków - słyszymy w innym dużym mieście wojewódzkim.

- W Opolu wypłaty są realizowane na bieżąco - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka miasta. - Problem pojawi się dopiero wówczas, gdy przed 30 października nie dostaniemy środków na realizację wypłat z wniosków złożonych w lipcu i sierpniu - dodaje jednak.

To samo można usłyszeć w urzędach wojewódzkich. - Środki są wypłacane, nie słyszymy o żadnych problemach. Jak takie się pojawiały w przeszłości, to miały co najwyżej incydentalny charakter - i natychmiast były rozwiązywane - mówi nam natomiast rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

"Nie chcemy być kozłami ofiarnymi"

- Może zatem list prezydenta Trzaskowskiego do premiera to po prostu element kampanii wyborczej? W końcu to prominentny polityk Platformy Obywatelskiej, a przecież 500 plus to flagowy program PiS - pytam w jednym z urzędów miejskich.

- Zapewne jest w tym wszystkim trochę kampanii. Ale chyba nie tylko o to chodzi. Obawiamy się, że po wyborach z pieniędzmi może być w rządzie krucho. Może więc politycy z Warszawy będą chcieli częściowo przerzucić finansowanie 500 plus na nas, na samorządy? Albo zrobić z nas kozły ofiarne, jeśli pieniędzy na 500 plus nie będzie? Przecież podobne sztuczki były już przez ten rząd stosowane - słyszymy anonimowo od przedstawiciela jednego z urzędów miejskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2019

SingoPiniędzy nie ma i nie będzie - twój gooru tak mówił. To sabotażysto zgłoś się do niego

01-10-2019

BolekZdefraldowal na wypoczynkowe palety i teraz znów chce kasę na kolejne tęczowe pomysły , ignorant ,skończy na taczce.

01-10-2019

ikolTen Trzaskowski to lepiej odejdzie .

Rozwiń komentarze (946)