Notowania

Niepokój ws. 500+ w Warszawie. Trzaskowski pisze do premiera

Warszawski ratusz toczy walkę z rządem o pieniądze na 500+. Po jednej stronie ringu stoją przedstawiciele miasta, którzy twierdzą, że dostają zbyt mało pieniędzy. Po drugiej są rządzący, którzy wskazują, że Warszawa przetrzymuje środki. A mieszkańcy stolicy muszą czekać na wypłaty świadczeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rafał Trzaskowski domaga się więcej pieniędzy na 500+. Ministerstwa i wojewoda wskazują jednak, że wina leży po stronie Warszawy. (Fot: Artur Zawadzki/REPORTER)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który powołuje się na pismo prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów. Trzaskowski napisał w nim, że Warszawa potrzebuje zwiększenia transz na okres sierpień-grudzień o 584 mln złotych do wysokości 1,36 mld złotych.

Warszawa potrzebuje więcej pieniędzy

W jego ocenie obecne plan opiewający na ok. 776,9 mln złotych "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 plus".

Polityk alarmuje, że w chwili sporządzenia pisma (tj. 13 września), na koncie Warszawy widniała kwota 109,6 mln złotych, którą urzędnicy mogą rozdysponować na program 500+. Zdaniem prezydenta, stolicy pieniędzy może zabraknąć już we wrześniu.

Zobacz także: 500+ i podniesienie płacy minimalnej. Ekspert: "łatwiej będzie kupić mieszkanie"

Trzaskowski wskazał, że problemy ratuszowi stworzył "brak stosownych decyzji wojewody mazowieckiego", które miałyby zwiększyć plan dotacji, a także "brak transferów środków na wymaganym poziomie". Innymi słowy Warszawa, zdaniem zarządzających nią, nie otrzymuje pieniędzy na takim poziomie, aby mogła zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich zainteresowanych programem 500+.

Rzeczniczka wojewody zaskoczona

W rozmowie z "DGP" zdziwienia nie ukrywała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Przedstawicielka wojewody wytłumaczyła, że ratusz otrzymał pieniądze pozwalające pokryć zapotrzebowanie na cały sierpień i wrzesień.

"500 plus dla emerytów". Sprawdź, co zrobić, żeby otrzymać świadczenie
"500 plus dla emerytów". Co zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

– Nie wiem, skąd informacje z ratusza o brakujących środkach. Na pewno pieniądze na wszystkie wypłaty są zabezpieczone, środki są wypłacane w transzach zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym tygodniu miasto dysponowało wolnymi środkami na koncie, więc nie wiemy, z czego wynika cały problem – powiedziała Filipowicz.

Urząd wojewódzki zapewnił dziennikarzy "DGP", że pieniądze do samorządów są przekazywane regularnie – zgodnie ze zgłoszonym przez nie zapotrzebowaniem. Od początku lipca zwiększono też liczbę transz do 3-4 miesięcznie, aby usprawnić przepływ funduszy.

Osoby, które myślą teraz o otworzeniu własnego sklepu, muszą liczyć się z nowymi obowiązkami podatkowymi, jakie weszły w życie 1 września
Efekt 500 plus. Młode matki zakładają e-sklepy

Filipowicz poinformowała, że na kontach bankowych stolicy pozostało nierozdysponowanych ponad 197,5 mln złotych (stan na 25 września), co zresztą przekazały same dzielnice. Jednak kłóci się to z kwotą przedstawioną wcześniej przez ratusz (109,6 mln złotych).

Warszawa błędnie oszacowała potrzebne środki?

Do sprawy odniosło się też Ministerstwo Finansów, które poinformowało "DGP", że pieniądze na 500+ są przekazywane zgodnie z planem. Trafiają one do wojewodów, którzy następnie kierują je do samorządów – a te wypłacają je Polakom.

Dziennikarze również usłyszeli od urzędu wojewódzkiego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że przepływ pieniędzy przebiega zgodnie z planem, a zatem wina musi leżeć po stronie ratusza Warszawy. Resort i urząd wojewódzki, powołując się na wnioski urzędników władz stolicy, wskazują, że przedstawiciele miasta stołecznego błędnie oszacowały liczbę potrzebujących, co stworzyło problemy.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z money.pl poruszył kwestie polityki społecznej rządu PiS
Premier Morawiecki dla money.pl o 500+: "Dokonaliśmy 100-procentowej waloryzacji"

Ministerstwo wskazuje przy tym, że procent realizacji programu (stosunek liczby złożonych wniosków do liczby zakończonych postępowań) Rodzina 500 Plus jest znacznie niższy w Warszawie (80 proc.), jeżeli porówna się ją z innymi największymi miastami (średnio 90 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2019

Odwołać go natychmiast!zrobił za milion strefę relaksu z palet i teraz mówi, że nie ma pieniędzy!

27-09-2019

GosćOczywiscie sieją zamęt POkraki

27-09-2019

SawaSabotaż Trzaskowskiego przed wyborami albo kolejne machloje i wały warszawskiego ratusza

Rozwiń komentarze (259)