Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" na każde dziecko. Nowe zasady wypłaty świadczeń i zmiany we wnioskowaniu

3
Podziel się:

Program "500 plus" czeka kilka istotnych zmian. Jedna z głównych będzie dotyczyć wypłaty świadczenia na każde dziecko. Podpowiadamy, jakie zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zostaną wprowadzone.

"500 plus" na każde dziecko. Zmiany w ustawie
"500 plus" na każde dziecko. Zmiany w ustawie (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

W połowie maja br. prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy dotyczącej rządowego programu "500 plus". Świadczenie zostanie rozszerzone i będzie wypłacane na każde dziecko. Do tej pory świadczenie wypłacane było dopiero na drugie i kolejne.

Zmiany w programie dotyczą także m.in. likwidacji progu dochodowego oraz zmiany we wnioskowaniu.

- Program "500 plus" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - mówił w połowie maja prezydent.

Zobacz także: Zobacz: "500+" na pierwsze dziecko od lipca. "Termin nie jest zagrożony"

"500 plus" na każde dziecko

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - mówiła w kwietniu minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z zapowiedziami znowelizowany program "500 plus" obejmie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca i od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe.

- Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister Rafalska.

Programie "500 plus". Zmiany we wnioskowaniu

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

Istotnej zmianom ulegnie także wnioskowanie w programie "500 plus". Obecnie wniosek rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają.

Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Nowelizacja zapewnia również ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Obecnie w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć wniosek ponownie.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
kaja
5 lata temu
a co w przypadku kiedy alimenty nie sa ustalone sadownie, ojciec placi dobrowolnie
RealLife
5 lata temu
To jest chore - żeby bogaci brali dofinansowanie z budżetu. Tego nie ma nigdzie na świcie, zawsze jest kryterium dochodów przy rozdawaniu pieniędzy budżetowych. To droga kampania wyborcza, no ale przecież jesień 2019 zbliża się wielkimi krokami, a światowa koniunktura gospodarcza osiągnęła apogeum - jest z czego wydawać
jacku
5 lata temu
W naszym systemie emerytalnym pieniądze pochodzą ze składek pokolenia dzieci (w ZUSie nie ma żadnych pieniędzy) całe nasze zadłużenie konserwatywnie liczone na 1 bln złotych bierze się z dopłat do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, (razem z przyszłymi wypłatami emerytur szacowane jest nawet na 3 bln), gdyby w Polsce było dużo dzieci problem by nie istniał, dlatego popieram 500+ i emerytury matczyne