Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500 plus" dla niepełnosprawnych. Jest reakcja opiekunów. "To zbyt mało by zaspokoić podstawowe potrzeby"

Na niedzielnej konwencji w Krakowie PiS zapowiedział wypłatę 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia. Na reakcję opiekunów nie trzeba było długo czekać - "to zbyt mało".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z opiekunami niepełnosprawnych (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

- Dzisiaj pokazujemy kolejny etap realizacji naszego programu społecznego - powiedział na niedzielnej konwencji w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności - wyjaśnił.

- Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia - ogłosił premier, wyjaśniając, że "to wszystko jest jeszcze liczone". - Chcemy ulżyć osobom, które zostały najbardziej poszkodowane przez los - zadeklarował.

Na rządowe zapowiedzi zareagowali opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy na 23 maja zapowiedzieli protest.

Zobacz: Protest niepełnosprawnych. Będzie powtórka, bo rząd o nich zapomniał

- Wspólnie z Iwona Hartwich i Marzena Stanewicz ustaliłyśmy, że musimy udowodnić Rządowi, jaki jest prawdziwy miesięczny koszt utrzymania osoby niepełnosprawnej (bo nie mają pojęcia) - napisała w niedziele na Facebook'u Grażyna Rzęska.

Pod postem zamieszczone zostały obliczenia. - 1.119 zł dla dorosłej osoby to jest zbyt mało, aby mogła zaspokoić podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o godnym życiu - piszę autorka.

Jak wynika z zamieszczonych obliczeń, do zapewnienia podstawowych potrzeb osoby niepełnosprawnej w ciągu miesiąca brakuje 1427 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze m.in. okulary, fryzjera, prywatne wizyty oraz zakupy w 100% tego, czego nie refunduje NFZ - czytamy.

Jak podkreśla Grażyna Rzęska, "państwo daje dziś miesięcznie dorosłym niepełnosprawnym 1119, 42 zł. Dla porównania, koszt, jaki ponosi państwo za pensjonariusza w Domu Pomocy Społecznej to 5281 zł. Zysk państwa, gdy podopieczny jest w domu wynosi 4161, 58 zł - zauważa Grażyna Rzęska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2019

aaaaot glupie i chytre baby

20-05-2019

jabuty, rozumiem, kupują każdego miesiąca?

20-05-2019

Errata.Teatry już dostosowały repertuar pod niepełnosprawnych a ujęte tu nie są.

Rozwiń komentarze (518)