Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Protest w Sejmie zawieszony. Zobacz, co udało się osiągnąć rodzicom niepełnosprawnych

244
Podziel się:

Najważniejszy postulat dotyczący ustanowienia 500 zł dodatku w żywej gotówce nie został spełniony. Realnie udało się protestującym jedynie podnieść o 130 zł netto rentę socjalną. Jednak rządzący przekonują, że w pakiecie prawnych rozwiązań dostaną więcej niż 500 do ręki. Sprawdzamy jak jest naprawdę.

Okupujący sejmowe korytarze od 18 kwietnia prostestujący żądali m.in. dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie.
Okupujący sejmowe korytarze od 18 kwietnia prostestujący żądali m.in. dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie. (Jacek Dominski REPORTER)

Najważniejszy postulat dotyczący ustanowienia 500 zł dodatku w żywej gotówce nie został spełniony. Realnie udało się protestującym jedynie podnieść o 130 zł netto rentę socjalną. Jednak rządzący przekonują, że w pakiecie prawnych rozwiązań dostaną więcej niż 500 zł do ręki. Sprawdzamy, jak jest naprawdę.

Jarosław Sellin z PiS przekonuje, że „do protestujących dotarło, że sprawy toczą się w dobrym kierunku”. - Jest podwyższenie renty socjalnej, w czerwcu będzie zmiana zasad orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności - mówił wiceminister kultury komentując w TVP informacje o zawieszeniu protestu.

Zobacz także: Lech Wałęsa przyjechał do protestujących w Sejmie

Czy jest jednak tak jak przekonuje polityk? Czy rzeczywiście "wygrała sprawa niepełnosprawnych”, bo społeczeństwo dowiedziało się więcej o ich problemach? Czy podwyżki renty socjalnej i zmiany w prawie przegłosowane w Sejmie, dające niepełnosprawnym m.in. prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zakupów w aptekach bez kolejki można uznać za sukces?

Dawać, ale nie do ręki

Okupujący sejmowe korytarze od 18 kwietnia od początku żądali dwóch rzeczy. Po pierwsze zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy (tu pełen sukces – podwyżka już czerwcu).

Po drugie wprowadzenie specjalnego i nowego dodatku dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Chcieli by było to 500 złotych miesięcznie. W różnych propozycjach kompromisu protestujący proponowali stopniowe wprowadzanie tego dodatku, tak by ostatecznie wypłacany był on w wysokości 500 zł. Tego postulatu rządzący jednak nie spełnili i dlatego protest się przedłużał.

PiS przekonuje, że zupełnie niesłusznie, bo przez inne działania, nie polegające na dawaniu gotówki do ręki rząd wspomóc ma niepełnosprawnych i ich opiekunów suma wyższą. Całość pomocy podliczył Bartosz Marczuk, wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W czwartek na Twitterze napisał, że po zmianach „osoby jak protestujący w Sejmie” otrzymają z budżetu min. 3050 zł, zatem - jego zdaniem - nie będzie już mowy o "życiu za grosze". Skąd polityk wziął tę sumę?

Spróbujmy to wszystko, co proponuje rząd i o czym mówi Marczuk podsumować. Zanim zaczniemy jednak dodawanie warto zauważyć, że w sumie tej są także pieniądze dla opiekuna niepełnosprawnego. Zatem są to środki tak naprawdę dla dwóch osób.

19 proc. w górę, ale...

Opiekun, który nie pracuje bądź z pracy zrezygnował otrzymuje 1477 zł netto świadczenia pielęgnacyjnego. W tych ponad 3 tysiącach zł są opłacane z budżetu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Rzecz jednak w tym, że niepełnosprawni nie dostają tych 539 zł, bo one od razu trafiają na konto ZUS.

Jest jeszcze 153 zł netto zasiłku pielęgnacyjnego, który od przyszłego roku wzrośnie do 215 zł. Podwyżka ta jednak wynika z wcześniej zaplanowanego harmonogramu i nie jest wynikiem protestu.

Kolejną składową jest renta socjalna dla niepełnosprawnego. Jej podniesienie jest już efektem protestu w Sejmie. Jak już pisaliśmy w money.pl od czerwca będzie to 1029,80 zł brutto, czyli 878,12 zł netto. Do tej pory i już po marcowej waloryzacji renta socjalna wynosiła 856,03 zł brutto, czyli 745,18 zł netto. Protestującym udało się zatem dźwignąć ją o 19 proc. w górę i o nieco więcej niż 130 zł netto.

Politycy PiS przekonują jednak, że wprawdzie 500 zł do ręki niepełnosprawni nie dostaną, to zmiany w prawie dotyczącym szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, dające m.in. prawo do korzystania ze świadczeń i zakupów w aptekach bez kolejki – warte jest więcej.

Jednak jak odpowiadali protestujący nie ma takiej możliwości, by tak ogólne przepisy w jakikolwiek sposób spełniły ich oczekiwania. Wszystko dlatego, że niepełnosprawni mają różne potrzeby i tu lepiej sprawdzałaby się gotówka, która mogliby wydać na swoje indywidualne terapie albo sprzęt.

Pierwszeństwo w kolejkach już mają

- Zamiast tych 500 zł do ręki dla opiekunów niepełnosprawnych wyliczono, że po nowelizacji prawa taka osoba dostanie w zniżkach, korzyściach 520 zł miesięcznie. Tylko że dla mnie to jest taki przysłowiowy talon na balon. Bo na ile np. wyceniono pierwszeństwo w kolejce do lekarza, które też zapisano w tym projekcie - mówił money.pl Bartłomiej Skrzyński, wrocławski rzecznik ds. osób niepełnosprawnych.

Również w jego ocenie nieporozumieniem jest też sam fakt, że próbuje się wyceniać takie rzeczy, przecież już i tak niepełnosprawni mają pierwszeństwo w kolejkach. Jak zauważa zniesienie limitów zarobkowych i czasowych na zakup sprzętu też niewiele zmienia. Dlaczego?

- Cóż jednak z tego, skoro pieniądze i tak są wciąż te same. Co z tego, że co miesiąc nawet będę mógł kupować wózek, jak i tak ja jako pracujący niepełnosprawny dostanę 3 tys. zł (niepracujący może liczyć na maks. 9 tys. zł) dofinansowania, a wózek kosztuje mnie 35 tys. zł - dodaje Skrzyński.

Poza tym, jak podkreślał w rozmowie z money.pl cierpiący na postępujący zanik mięśni Duchenne'a, wszystkich niepełnosprawnych wrzuca się w tej propozycji rządu do jednego worka, wyliczając w tych zniżkach np. pieluchomajtki. Rzecz jednak w tym, że nie wszyscy wymagający opieki ich używają. Tak jest też w przypadku Bartłomieja Skrzyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(244)
mlody ..
3 lata temu
wszystko wrucilo na stare tory dla osob niepelnosprawnych wlasnie , teraz renta socjalna wynosij 678 zl i 19 groszy wynosij a renta rodzina wynosci 1340 zt , 14groszy netto wynosij dla osob niepelnosprawnych w polsce , rzad pis ja obnizyl podczas covid 19 w polsce od roku 2019 do 2021 roku jest pomniejszona tyle , rzad pis wprowadza nowa ustawe w polskim sejmie dla osob niepelnosprawnych wysokosci obnirzek kasy dlanich i zwiekszenie podatow wszystkich dla osob niepelnosprawnych i polskich rodakow w polsce wszystkich , podwyszak wody , zusu , pit , citu , na sluzbe zdrowia , i wielu innych podatkow w polsce , polski rzad pis wprowadza nowe ustawy napisane na kolanie do polskiego sejmuwproawdzaja po cichu aby jej przeglosowac odrazu bez wiedzy polakow wszystkich ...
Pracujący
6 lat temu
Proponuję uszczelnić najpierw proces orzecznictwa dla 500+ później dla niepełnosprawnych i kasa się znajdzie.Matka z piątką dzieci ( każde ma swojego tatusia)mieszka z konkubentem i jego mamusią (nikt nie pracuje) i żyją sobie jak przysłowiowe pączki w maśle! W tym przypadku na pewno dzieci bardziej skorzystały by z bonów na żywność,ubrania itd,,,
Dawid
6 lat temu
Zarabiają po 20000 zl i też się należy 500+ ,a dzieciom niepełnosprawnym nie dali , wstyd, wstyd,.podziękujcie im przy najbliższej okazji.
ULA
6 lat temu
JEDYNA TYLKO KORZYŚĆ,Z TEGO TO 130 ZŁ ,KTÓRE DOSTANĄ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE, POZA TYM NIC WIĘCEJ. DZIECIOM PEŁNOSPRAWNYM NALEŻY SIĘ 500 ZŁ WYPRAWKA SZKOLNA 300 ZŁ I TO JEST TAKA SPRAWIEDLIWOŚĆ RZĄDU. ZOBACZYMY W WYBORY. NIE WSPOMNĘ O OPIEKUNACH, KTÓRZY MAJĄ TYLKO NAJNIŻSZĄ EMERYTURĘ 878 ZŁ I TEŻ OSOBĘ NIEPEŁNOSPRAWNĄ Z 745 ZŁ I 153 ZŁ PIELĘGNACYJNEGO,.JAK TU ŻYĆ PANI, PANIE MINISTER.
edek
6 lat temu
bidne te baby telefon tylko 5 tys żarcie darmowe w sejmie fajnie ja tyralem 29 lat maszyna ucieła mi obie nogi dali mi rente 8.30 zł i żyje polacam mieszkanie kupuje koryto ciuchy a ci zaślinieni nigdy nie robil i nie bedzie ale kasy daj a won
...
Następna strona