Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" na pierwsze dziecko. Szwed: już 75 miliardów złotych trafiło do polskich rodzin

10
Podziel się:

Znowelizowany program "500 plus" ruszył 1 lipca. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformował w środę, że od początku wakacji złożono 3,5 mln wniosków, a do polskich rodzin w jego ramach trafiło już 75 mld złotych.

"500 plus" na pierwsze dziecko. "Od początku lipca wpłynęło 3,5 miliona wniosków"
"500 plus" na pierwsze dziecko. "Od początku lipca wpłynęło 3,5 miliona wniosków" (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci została znowelizowana a ostatnie zmiany w programie "500 plus" zostały wprowadzone od 1 lipca. Najistotniejsza z nich obejmuje wypłatę świadczenia także na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne.

- Z owoców wzrostu gospodarczego, dobrej polityki rządu, mogą korzystać polskie rodziny. Najlepszym tego przykładem jest program "500 plus". Już 75 miliardów złotych trafiło do polskich rodzin - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu resortu pracy.

Polityk dodał, że od początku lipca wpłynęło 3,5 miliona wniosków o świadczenie "500 plus".

Zobacz także: Zobacz: "500 plus". Wiceminister rodziny zdradza, na co Polacy wydają pieniądze

Od lipca wnioski w ramach programu przyjmowane były drogą elektroniczną, natomiast od sierpnia można je składać drogą papierową.

Stanisław Szwed podkreślił również, że milion świadczeń na nowych zasadach już zostało wypłaconych. - Warto też zaznaczyć, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje nam wypłatę świadczeń od pierwszego lipca - poinformował wiceminister.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

Do lipca br. wniosek o "500 plus" rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadały. Zmiany sprawiły, że opiekunowie mają trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Zlikwidowany został również obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu. Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Unabomber
5 lata temu
To jest doskonały dowód na to, że Polskie rodziny zyskały bardzo na rządach PiS.
Tadeusz
5 lata temu
Rząd pomaga Polskim rodzinom, jako pierwszy w historii!
Radosław
5 lata temu
Działania rządu bardzo poprawiły życia wielu Polskich rodzin, szacunek dla Rządu za to!
Eliza
5 lata temu
Rząd pokazuje korzystne efekty swoich reform, pomoc dla dzieci jest bezcenna.
Edward
5 lata temu
Jestem dumny, że Rząd dba o nasze dzieci.