Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" dla emerytów. Kogo obejmie świadczenie i od kiedy?

58
Podziel się:

O pieniądze w ramach świadczenia "500 plus dla osób z niepełnosprawnościami" mogą ubiegać się również seniorzy, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Podpowiadamy, od kiedy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe środki.

"500 plus" dla emerytów. - kogo obejmie świadczenie i od kiedy?
"500 plus" dla emerytów. - kogo obejmie świadczenie i od kiedy? (Shutterstock.com, oneinchpunch)
bETKhYyJ

Ustawę dotyczącą "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" z poprawkami przyjął Senat pod koniec lipca br. Świadczenie to obejmie również niektórych seniorów.

O "500 plus" dla emerytów mogą ubiegać się seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

Pierwotnie ze świadczenia skorzystać miało 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

bETKhYyL

Zobacz: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500 plus"

- Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewniała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Świadczenie "500 plus" dla emerytów otrzymać mogą osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto.

bETKhYyR

Senackie poprawki wprowadziły zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z "500 plus dla niepełnosprawnych" takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Dodatkowe 500 zł dla emerytów przysługiwać będzie od października, jednak z dokumentami lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Świadczenie "500 plus" dla emerytów naliczane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski w ramach programu należy składać w ZUS-ie, a w przypadku rolników - w KRUS-ie. Osoby z "mundurówki" składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

bETKhYyS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETKhYzm
KOMENTARZE
(58)
Skorpion
2 lata temu
Wygląda to tak. Człowiek ma 87 lat, ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez PCPR. KRUS wzywa go do stawienia się na komisję w KRUS-ie, bo to wszystko jest nieważne. Czy to nie jest głupie ?
Olek
2 lata temu
władza oszukała emerytów, bo nie każdy emeryt, co ma niską emeryturę , dostanie 500+, dostaną tylko ludzie bardzo chorzy
Barbara
2 lata temu
to nie dla wszystkich emerytów, którzy mają 1100 zł, to tylko dla tych, co mają I grupę inwalidzką i całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji.....
bETKhYzn
Wiktor
2 lata temu
Kolejny sukces PiS, PO nigdy nie pomogło emerytom!
serek
2 lata temu
no i po co pracowici pracowali aby z ich pieniędzy leniuchom dopłacać 500+ !!!!
...
Następna strona