Notowania

"500 plus" dla emerytów. Kogo obejmie świadczenie i od kiedy?

O pieniądze w ramach świadczenia "500 plus dla osób z niepełnosprawnościami" mogą ubiegać się również seniorzy, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Podpowiadamy, od kiedy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe środki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
"500 plus" dla emerytów. - kogo obejmie świadczenie i od kiedy? (Fot: oneinchpunch)

Ustawę dotyczącą "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" z poprawkami przyjął Senat pod koniec lipca br. Świadczenie to obejmie również niektórych seniorów.

O "500 plus" dla emerytów mogą ubiegać się seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

Pierwotnie ze świadczenia skorzystać miało 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

Zobacz: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500 plus"

- Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewniała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Świadczenie "500 plus" dla emerytów otrzymać mogą osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto.

Senackie poprawki wprowadziły zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z "500 plus dla niepełnosprawnych" takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

Dodatkowe 500 zł dla emerytów przysługiwać będzie od października, jednak z dokumentami lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Świadczenie "500 plus" dla emerytów naliczane będzie od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski w ramach programu należy składać w ZUS-ie, a w przypadku rolników - w KRUS-ie. Osoby z "mundurówki" składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

aszolatypowa manipulacja w tytule , sugerująca że wszyscy emeryci dostaną 500zł! Haniebne zagrania władzy z dziennikarzami!

21-08-2019

gksDlaczego ci co zarabiają po 10 000 zł dostają na dzieci 500 zł+ a niepełnosprawni mają limit do 1600zł to powinno być zmienione

20-08-2019

MatołkiNie kombinujcie. Podnieście kwotę wolną od podatku!!!

Rozwiń komentarze (58)