Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Nowe 500+ łatwiejsze do kontroli. Trzykrotne przyśpieszenie procedur

9
Podziel się:

Nowe zasady 500+ są prostsze, nie trzeba już sprawdzać, ile rodzice zarabiają. Asseco chwali się, że jego oprogramowanie przetworzyło w tym roku trzykrotnie więcej wniosków niż w roku ubiegłym.

500+ na pierwsze dziecko wymaga mniejszej kontroli
500+ na pierwsze dziecko wymaga mniejszej kontroli (PAP/EPA)

Dziewięć samorządów, które korzystają z oprogramowania dostarczanego przez Asseco Data Systems, obsługuje wnioski dużo szybciej, niż ubiegłym roku. W lipcu Asseco przetworzyło już blisko 300 tys. wniosków złożonych w sposób elektroniczny - podała firma. To trzykrotnie więcej niż w lipcu ubiegłego roku i tylko o 26 tys. mniej niż w całym ubiegłym roku.

Uproszczenie 500+, który już nie wymaga sprawdzania dochodów rodziców, wnioskujących o świadczenie na pierwsze dziecko, najwyraźniej przyśpieszyło procedury. To może przynieść oszczędności na obsłudze programu w kolejnych latach.

Państwo wyda w tym roku na obsługę nowego programu około 350 mln zł, czyli zaledwie o 20 mln zł więcej niż w poprzednich dwóch latach. Już zresztą w momencie wprowadzania 500+ wyliczono, że gdyby wprowadzić kryterium dochodowe dla wszystkich dzieci, a nie tylko na pierwsze dziecko, to oszczędności z tym związane (czyli mniej pieniędzy przesłanych do ludzi) byłyby mniejsze niż koszty kontrolowania masy wniosków. Zdjęcie warunku na pierwsze dziecko to uproszczenie zasad.

Zobacz też: 500+ dla wszystkich wcale nie taki idealny. "Lepiej mieć próg dochodowy"

System Asseco, dedykowany do obsługi świadczeń „Rodzina 500+” i „Dobry Start” funkcjonuje w 9 największych polskich miastach: w Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Kielcach, Toruniu, Zielonej Górze, Elblągu, Piasecznie i Rumii. W związku z rozszerzeniem grupy beneficjentów o pierwsze dziecko konieczna była modyfikacja systemów tak, by mogły sprawnie obsłużyć większą, niż dotychczas liczbę wniosków.

- Pomimo bardzo krótkiego czasu na wdrożenie, wszystkie potrzebne modyfikacje zostały ukończone z sukcesem, a przepustowość systemu potwierdza liczba przetworzonych dotychczas wniosków. Pracownicy urzędów odpowiedzialnych za obsługę świadczeń korzystają z usprawnień, takich jak np. automatyzacja rejestracji wniosków i wysyłania decyzji za pomocą e-maili opatrzonych podpisem elektronicznym. W efekcie skraca to średni czas procesu obsługi wniosku z 12 do 4 dni - mówi Jarosław Jastrzębski, wiceprezes Asseco Data Systems.

System dokonuje automatycznej weryfikacji podanych przez wnioskodawcę danych osobowych i identyfikacyjnych, sprawdza m.in., czy pobierają oni inne gminne świadczenia społeczne, a także dzięki integracji z systemem NFZ potwierdza fakt zamieszkania rodziny na terenie Polski. Wszystkie informacje są następnie przekazywane do Centralnej Bazy Beneficjentów prowadzonej przez MRPiPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Unger
5 lata temu
Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków
yerad
5 lata temu
Emeryci i Renciści oraz Emerytki i Rencistki. Jesteśmy dla tego rządu gorsi od rozmaitych w pełni zdolnych do pracy nierobów pobierających suty, a nienależny socjal. Czym sobie na to zasłużyliśmy ( oczywiście mowa o tych spośród nas, którzy myślą rozsądnie, a nie rozmaicie ideologicznie zacietrzewionych )?
Nick
5 lata temu
zamieszkania rodziny na terenie Polski. - od kiedy NFZ potwierdza zamieszkanie na terenie Polski?
Nick
5 lata temu
zamieszkania rodziny na terenie Polski. - od kiedy NFZ potwierdza zamieszkanie na terenie Polski?
Nick
5 lata temu
Integracja z systemem NFZ potwierdza fakt zamieszkania rodziny na terenie Polski. - od kiedy NFZ potwierdza zamieszkanie na terenie Polski?