Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek 2019. Gdzie złożyć i kiedy? Zmiany w programie

0
Podziel się:

W lipcu ruszył znowelizowany program "500 plus". Obecnie świadczenie wypłacane jest także na pierwsze dziecko. Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek i w jakim terminie.

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek 2019
"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek 2019 (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Wniosek online o znowelizowany program "500 plus" można składać już od 1 lipca. W świadczenie wprowadzono kilka istotnych zmian. Wypłata środków obejmie także pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie. Zmiany dotyczą także wnioskowania.

Według szacunków resortu pracy po nowelizacji ze świadczenia skorzysta niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka wyniesie 17 mld złotych.

- Program "500 plus" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - mówił w połowie maja prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: Zobacz: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek 2019. Gdzie złożyć i kiedy?

Wniosek online o "500 plus" można składać od poniedziałku 1 lipca. W formie papierowej dokumenty będą przyjmowane od sierpnia. Wniosek online złożyć można za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, platformy usług elektronicznych ZUS oraz rządowego portalu Empatia (empatia.mpips.gov.pl).

Na złożenie wniosku czas jest do końca września. Wówczas rodziny dostaną pieniądze z wyrównaniem. Z kolei osoby, które złożą wnioski w październiku czy listopadzie, na wyrównanie liczyć nie mogą.

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek 2019. Zmiany w programie

Do lipca wniosek o "500 plus" rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadały. Zmiany sprawiły, że opiekunowie mają trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Znowelizowany program "500 plus" to także rezygnacja z kryterium dochodowego. Zgodnie z zapowiedziami po zmianach ograniczona zostanie biurokracja. Zlikwidowany obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu m.in. drogą mailową.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Program "500 plus" obejmuje obecnie także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych m.in. typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. Świadczenie to przyznawane będzie na wniosek dyrektora placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)