Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek. Kilka istotnych zmian we wnioskowaniu już od lipca

5
Podziel się:

W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus) wprowadzono kilka istotnych zmian. Główne z nich dotyczą wypłaty środków także na pierwsze dziecko oraz zmiany we wnioskowaniu.

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek
"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek (PAP, PAP/Bartłomiej Zborowski)

W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci popularnie zwaną "500 plus" wprowadzono kilka istotnych zmian. Główne z nich dotyczą wypłaty świadczeń już na pierwsze dziecko oraz zmiany we wnioskowaniu. Obowiązywać będą one od 1 lipca.

- Program "500 plus" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - mówił w maju prezydent Andrzej Duda.

Według szacunków resortu pracy po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

Zobacz także: Zobacz: Pułapka "500 plus". "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek - mniej biurokracji

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w programie "500 plus" ograniczą także biurokrację.

Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek - trzy miesiące na zgłoszenie

Program "500 plus" zakłada także kilka istotnych zmian we wnioskowaniu. Do lipca br. wniosek o świadczenie rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły.

Nowelizacja sprawia, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca drogą elektroniczną, w formie papierowej natomiast od 1 sierpnia.

Podsumowując, wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku, a świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
8hihiv
3 lata temu
Wszystkie platformy za pomoca ktorych mozna wyslac wniosek juz padly 😀
damian
3 lata temu
i dalej kupują głosy nierobów i pijaków, na siłę chcą stołki miec dozywotnie, a kulawy to juz chyba na emeryture powinien odejść w końcu
QstRa
3 lata temu
Tymczasem ludzie będą umierać na cukrzycę, PiS przestaje refundować leki ratujące życie. Prezes podjął decyzje, kasa musi być na pisowskich nierobów pobierających 500+. Lepszy sort nie choruje na cukrzycę.
Sanchez
3 lata temu
Poprzedni rząd tak nie kalkulował wyprzedawał Polskę i nakładał kolejne podatki przed i po wyborach
Jurek
3 lata temu
Dobrze wyliczone. Wyrównanie tuż przed wyborami