Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

500+ od lipca. "Rodzice nie zwlekajcie" - apel minister rodziny Bożeny Borys-Szopy

82
Podziel się:

Minister rodziny Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców do składania wniosków o 500+ drogą elektroniczną. To zagwarantuje szybszą wypłatę. Przed jesiennymi wyborami na konta beneficjentów - z wyrównaniem za trzy miesiące - wpłynie 1500 zł na dziecko.

500+ po nowemu. Minister Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców, by nie zwlekali ze składaniem wniosków
500+ po nowemu. Minister Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców, by nie zwlekali ze składaniem wniosków (PAP)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców, by nie czekali ze składaniem wniosków o 500+. - Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500 plus" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny - stwierdziła minister. Dodała, że środki na realizację programu są zapewnione.

Minister Borys-Szopa w poniedziałek zainaugurowała akcję informacyjną dot. 500+ w Katowicach i Świerklanach. Resort rodziny przypomina, że od 1 lipca program "Rodzina 500+" obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

- Mamy zamiar dotrzeć do mieszkańców wszystkich gmin i miasteczek. Bardzo zależy nam na tym, żeby rodzice nie zwlekali z wypełnieniem wniosku. Wnioski online możemy składać już od 1 lipca, jednocześnie występując o 500 plus możemy online wystąpić również o wyprawkę szkolną, czyli dodatkowe 300 plus kierowane do wszystkich dzieci, a od 1 sierpnia drogą papierową w gminach można te wnioski złożyć - powiedziała minister.

Zobacz także: Obejrzyj: Program 500+ po nowemu. Wiceminister pracy: nie boimy się strajku

Nie dziwi fakt, że Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców do jak najszybszego składania wniosków o 500+. Co prawda Jarosław Kaczyński rozszerzenie programu zapowiedział jeszcze w lutym, ale odpowiednią ustawę prezydent podpisał dopiero w maju. W efekcie zacznie obowiązywać od 1 lipca, ale to nie znaczy, że rodzice już w lipcu zobaczą pieniądze.

Dokument jest bowiem tak skonstruowany, że możliwe będzie wypłacenie pieniędzy z opóźnieniem. Np. dopiero we wrześniu z wyrównaniem od 1 lipca. To oznacza przelew w wysokości 1500 zł na kilka tygodni przed wyborami do Sejmu i Senatu, które muszą odbyć się pomiędzy 12 października a 12 listopada.

Rząd zaczął wielką akcję informacyjną, "busy 500+ ruszyły w Polskę" - chwali się resort rodziny. Specjalni doradcy będą udzielać informacji bezpośrednio w gminach. Ministerstwo tłumaczy, że w przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień, świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca (czyli 1500 zł na dziecko wypłacone w październiku - przed wyborami parlamentarnymi). Złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(82)
Rodzic
5 lata temu
Wielkopolska...gmina Zbąszyń nadal nie wypłaciła 500+.....
Hej
5 lata temu
Dziękujemy za programy prospołeczne i niskie bezrobocie. Brawo PiS
sic!
5 lata temu
"... Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym." Cyfrowe państwo? Dlaczego nie ... wirtualne?
dfhdj
5 lata temu
I tak nie zagłosuję na PiS. Bo ruinują nasz kraj.
Dziadek
5 lata temu
Pani minister to zwykły szantaż społeczeństwa w najczystszej postaci! To ma znaczyć że jak nie wygracie to rodziny nie dostaną kasy?! Za to powinien być Trybunał Stanu dla pani!
...
Następna strona