Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek można składać już od lipca. "Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali"

W maju nowelizacja ustawy dotycząca programu "500 plus" została podpisana przez prezydenta. W życie wchodzi ona od 1 lipca, od tego czasu można składać także wnioski. Zmiany obejmują m.in. wypłatę świadczenia na pierwsze dziecko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek już od lipca

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci popularnie zwaną "500 plus" wprowadzono kilka ważnych zmian. Najistotniejsza dotyczy wypłaty świadczeń już na pierwsze dziecko oraz zmiany we wnioskowaniu.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie ("500 plus" - przyp. red.). Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

W maju pod nowelizacją ustawy podpis złożył prezydent Andrzej Duda. Od 1 lipca program "500 plus" obejmie także pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie drugie i kolejne.

Zobacz: Podatek handlowy przełoży się na ceny. "500 plus" wydamy w sklepach

Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny zmiany w programie "500 plus" ograniczą biurokrację. Zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zmiany w świadczeniu "500 plus" obejmą również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu m.in. socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. Świadczenie to przyznawane będzie na wniosek dyrektora placówki.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Terminy

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, w formie papierowej natomiast od 1 sierpnia.

Do lipca br. wniosek o świadczenie rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły. Zmiany w ustawie sprawiły, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

- Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500 plus" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny - stwierdziła minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

Dokumenty należy złożyć raz w roku, a świadczenie "500 plus" może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Według szacunków Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2019

Farsa2 kwietnia tego roku Adam Szejnfeld z PO w programie TVP Info „Bez Retuszu” tłumaczył, że Donald Tusk za swoich rządów nie musiał finansować takiego … Czytaj całość

28-06-2019

PO = znowu praca za 5,50zł/hUWAGA APEL DO WSZYSTKICH MATEK! Jeśli pobieracie 500+ i cieszycie się ze wsparcia, wasza radość może być krótkotrwała! Adam Szejnfeld z PO: Boję się, … Czytaj całość

28-06-2019

Ja HeteroLepiej mieć 500+ w garści niż sterczącego robaczka LGBT, ale nie w trawce a także... w garści

Rozwiń komentarze (46)