Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek można składać już od lipca. "Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali"

46
Podziel się:

W maju nowelizacja ustawy dotycząca programu "500 plus" została podpisana przez prezydenta. W życie wchodzi ona od 1 lipca, od tego czasu można składać także wnioski. Zmiany obejmują m.in. wypłatę świadczenia na pierwsze dziecko.

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek już od lipca
"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek już od lipca (PAP)

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w programie

W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci popularnie zwaną "500 plus" wprowadzono kilka ważnych zmian. Najistotniejsza dotyczy wypłaty świadczeń już na pierwsze dziecko oraz zmiany we wnioskowaniu.

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie ("500 plus" - przyp. red.). Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - mówiła pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska.

W maju pod nowelizacją ustawy podpis złożył prezydent Andrzej Duda. Od 1 lipca program "500 plus" obejmie także pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie drugie i kolejne.

Zobacz także: Zobacz: Podatek handlowy przełoży się na ceny. "500 plus" wydamy w sklepach

Zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny zmiany w programie "500 plus" ograniczą biurokrację. Zlikwidowany został obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie.

Zmiany w świadczeniu "500 plus" obejmą również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu m.in. socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. Świadczenie to przyznawane będzie na wniosek dyrektora placówki.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Terminy

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, w formie papierowej natomiast od 1 sierpnia.

Do lipca br. wniosek o świadczenie rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły. Zmiany w ustawie sprawiły, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

- Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500 plus" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny - stwierdziła minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

Dokumenty należy złożyć raz w roku, a świadczenie "500 plus" może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Według szacunków Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
Jigsaw
5 lata temu
To powinien być elementarny punkt polityki prorodzinnej. Pomoc rodzicom z dziećmi to bardzo ważna kwestia. Szkoda że tak dlugo była pomijana..Ale w końcu jest tak jak powinno być. A będzie jeszcze lepiej.
Zulu
5 lata temu
Te świadczenia są bardzo potrzebne. Wspomagają młodych rodziców takich jak ja i mój mąż. To ogromna pomoc. Dziękujemy PiS
mało zarabias...
5 lata temu
11 maja 2017 r. poseł PO Sławomir Nitras stwierdził, że biedne matki, które dzięki programowi 500 plus mogą odebrać swoje dzieci z domów dziecka, to "skrajna patologia". Taki to stosunek mają do biednych ludzi "elyty" z PO.
Ja Hetero
5 lata temu
Lepiej mieć 500+ w garści niż sterczącego robaczka LGBT, ale nie w trawce a także... w garści
PO = znowu pr...
5 lata temu
UWAGA APEL DO WSZYSTKICH MATEK! Jeśli pobieracie 500+ i cieszycie się ze wsparcia, wasza radość może być krótkotrwała! Adam Szejnfeld z PO: Boję się, że z końcem rządów Prawa i Sprawiedliwości skończy się program #500plus
...
Następna strona