Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek złożysz już od lipca. Zmiany w ustawie

Znowelizowano ustawę o "500 plus". Zmiany będą obowiązywały od 1 lipca 2019 roku. Program obejmie m.in. wypłatę środków również na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"500 plus" - zmiany. Wniosek złożysz od 1 lipca 2019 r.

"500 plus" na pierwsze dziecko

W połowie maja, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus).

Świadczenie zostanie rozszerzone i pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory dopiero na drugie i kolejne. Według szacunków resortu pracy skorzysta z niego po zmianach niemal 7 mln dzieci.

Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych. - Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne - podkreślała pod koniec kwietnia ówczesna minister rodziny Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

Zobacz: Program "500 plus" po nowemu. Wiceminister pracy: nie boimy się strajku

- Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych - dodała.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek złożysz już od 1 lipca

- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - zapowiadała Elżbieta Rafalska.

W programie "500 plus" zmianie ulegnie także wnioskowanie. Obecnie wniosek rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Należy złożyć je raz w roku.

Pieniądze z programu "500 plus" mogą być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2019

OskarPO zapowiedziałoby i nie zrobiło, a pieniądze przelało na konta na Hawajach... Chwałą PiS, że nie kłamią!

24-06-2019

WiktorWidać, że PiS jest słowny, zawsze robi to co powie!

24-06-2019

EmerytkaBudujemy nowa Grecję...myslicie co bedzie z finasami panstwa nie dlugo?

Rozwiń komentarze (5)