Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500" plus na pierwsze dziecko. Zmiany w programie. Czego dotyczą?

1
Podziel się:

Senat na początku kwietnia poparł kilka ważnych zmian w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Najważniejsza dotyczy m.in. wypłatę "500 plus" na pierwsze dziecko. Podpowiadamy, kogo obejmą zmiany.

"500" plus. Zmiany w ustawie
"500" plus. Zmiany w ustawie (PAP, PAP/Bartłomiej Zborowski)

"500 plus" na pierwsze dziecko

Zmiany w ustawie o "500 plus" zostały przyjęte przez Sejm 26 kwietnia br. Niespełna dwa tygodnie później nowelizacja została poparta bez poprawek przez Senat. Do rządowego programu wprowadzono kilka istotnych zmian.

Jedna z najważniejszych dotyczy wypłaty świadczenia "500 plus" również na pierwsze dziecko jeszcze w 2019 r. Obecnie pieniądze wypłacane są dopiero na drugie i kolejne dziecko. Jak podkreśla ministerstwo rodziny, zmiany, po podpisaniu przez prezydenta wejdą w życie od 1 lipca.

Według szacunków resortu pracy po zmianach z programu skorzysta niemal 7 mln dzieci.

Zobacz także: Zobacz: 500 plus. Urzędnicy podnoszą sprawę kosztów obsługi, wiceminister odpowiada

- Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne. Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Likwidacja progu dochodowego

Znowelizowana ustawa programu "500 plus" zakłada likwidacje progu dochodowego. - Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - zapewniała Elżbieta Rafalska.

Aktualnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeżeli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku (bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące).

Po złożeniu podpisu prezydenta pod ustawą, od 1 lipca wszyscy chętni będą mogli składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Rafalska.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Mniej biurokracji

Jak zapowiada ministerstwo pracy, zmiany w świadczeniu "500 plus" ograniczą również biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Dodatkowe pieniądze mogą być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Emeryt
4 lata temu
Niczego nie dotyczy tylko dotyczy okradanie kraju przez patologie