Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

6 słów, przez które inni mogą uznać cię za słabą osobę. Lepiej wyrzuć je ze słownika

231
Podziel się:

Bez względu na zajmowane stanowisko, warto mieć na uwadze, jakim językiem posługujemy się w biurze. Nasze słowa często decydują o tym, w jaki sposób jesteśmy postrzegani. Są takie wyrażenia, na które warto uważać, mając na uwadze naszą markę i autorytet.

6 słów, przez które inni mogą uznać cię za słabą osobę. Lepiej wyrzuć je ze słownika
Język, jakim operujemy w pracy, wpływa na nasz autorytet (Getty Images)

Nadużywanie niektórych czasowników może podkopywać zdolność do inspirowania innych i sugerować słuchaczom, że nie jest się do końca pewnym siebie. Według autorki serwisu Fastcompany.com Judith Humphrey jest sześć czasowników, które mogą hamować nasz rozwój w pracy.

1. Myślę

Czasownik "myśleć" nie brzmi jednoznacznie. Lekko pozbawia mocy to, co po nim następuje. Mówi raczej o rozważaniu stanowiska, a nie o jego podjęciu. W sytuacjach zawodowych lepiej powiedzieć "Mam dobry pomysł" niż "Myślę, że mam dobry pomysł"

2. Potrzebuję

Użycie wyrażenia "potrzebuję" wywołuje u mówiącego poczucie zależności, a nie obowiązku i odpowiedzialności ze strony zespołu. Aby wzbudzić większość pewność siebie, lepiej zamienić "potrzebuję" na stanowcze, ale uprzejme sformułowania, jak "Proszę, przekaż mi ten raport do następnego piątku".

3. Chcę

Podobnie jak w przypadku "potrzebuję", czasownik "chcę" sugeruje, że osoba mówiąca nie otrzymuje od współpracownika tego, czego oczekuje. Lepszym sposobem, zamiast powiedzenia "Chcę, abyś poprawił jakość swojej pracy", jest przedstawienie faktów: "Twoja praca nad tym raportem musi być wyższej jakości", co powoduje, że ciężar odpowiedzialności spoczywa na pracowniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To sie liczy

Lepiej powiedzieć "Uważam, że moje wynagrodzenie i wyniki w ciągu ostatniego roku stanowią mocne argumenty za podwyżką" niż "Chcę podwyżki", co odwołuje się do emocji i sygnalizuje brak pewności siebie.

4. Przypuszczam

Zgadywanie oznacza niepewność. Powiedzenie "Przypuszczamy, że nasz zysk na koniec roku będzie minimalnie lepszy niż w roku ubiegłym" warto zamienić na "Oczekujemy, że nasz zysk za cały rok będzie wyższy niż w roku ubiegłym". Zamiast przypuszczania, warto użyć najbardziej pewnego wyrażenia, jakie odpowiada sytuacji.

5. Mam nadzieję

Wyrażenie "mam nadzieję" ma charakter modlitewny i sugeruje, że mówiący ma niewielką kontrolę nad wynikiem. Zamiast używać tych słów, lepiej postawić na stwierdzenia bardziej wzmacniające i budujące zaufanie.

Zamiast "Mam nadzieję, że zdobędziemy tego klienta" lepiej powiedzieć: "Nie mogę się doczekać wygranej" lub "Wiem, że dacie z siebie wszystko".

6. Zakładam, że

Podobnie jak "przypuszczam", określenia typu "domniemywam", "zakładam" dają sygnał, że tak naprawdę nie zależy nam na załatwieniu jakiejś sprawy i nie jesteśmy w pełni zaangażowani.

Okazywanie obojętności może negatywnie wpływać na autorytet osoby mówiącej. Zamiast powiedzieć "Zakładam, że się pojawię", lepiej użyć słów: "Przyjdę, chcę usłyszeć, co masz do powiedzenia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
Mistrz Mantry
4 tyg. temu
Fałszywa pewność siebie jest gorsza od samej głupoty , bo dodatkowo ją potwierdza .
Basia
miesiąc temu
Ja właśnie dostałam wymarzoną pracę. Cieszę się, że zdecydowałam się na ukończenie Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, teraz mogę liczyć na świetną posadę.
Anka
miesiąc temu
Ja za słabą osobę uznać mogę jedynie taką, która kieruje się tego typu poradnikami, żyjąc w nieustannym strachu, by nie zostać uznaną za słabą.... Przecież to jest żałosne, siła to mówienie tego co się myśli słowami, które się w danym momencie uważa za odpowiednie. Kreacja przedkładana nad szczerość wypowiedzi charakteryzuje słabe osobowości
ĆFE!
miesiąc temu
Rydychtury z miodem w uszach jak zwykle w natarciu, siedzi taki cwelik na sedesie z opuszczonymi rurkami na trampki i między jedna erupcją w porcelanę a drugą, wymysla jak zostać twardzielem uzywając wystawionego głośnika bez użycia wazeliny,co za czasy...
krab
miesiąc temu
Ja zawsze twierdzę bo jestem nieomylny w stosunku do przełożonych. Jak słyszę pytanie od przełożonego: A jak by Pan to zrobił? To odpowiadam: Ja bym tego zlecenia nie brał.
...
Następna strona