Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Wołoszyn
Agata Wołoszyn
|
aktualizacja

8 produktów, które prawdopodobnie źle przechowujesz. Czas wyciągnąć mleko z drzwi lodówki

42
Podziel się:

Przechowujesz jajka lub mleko na drzwiach lodówki, a chleb zawijasz w foliowy worek? Lepiej tego nie robić. Błędów, jakie popełniamy przechowując żywność, jest jeszcze więcej. Oto 8 produktów spożywczych, które dłużej będą świeże, jeżeli zachowasz odpowiednie zasady ich przechowywania.

8 produktów, które prawdopodobnie źle przechowujesz. Czas wyciągnąć mleko z drzwi lodówki
Nawet w lodówce warto wybrać odpowiednie miejsce dla poszczególnych produktów (Unsplash.com)

1. MĄKA

Większość z nas umieszcza ten produkt spożywczy w kuchni, w której zazwyczaj panuje temperatura pokojowa. To błąd, bo mąka lubi chłód. Optymalna temperatura dla jej przechowywania to 8-10 stopni C.

Dodatkowo miejsce powinno być zaciemnione i niezawilgocone. Wysoka temperatura wpływa na rozwój drobnoustrojów. Mąka to produkt, który lubią też mole, więc jej odpowiednie przechowywanie jest kluczowe, aby niechciane insekty się do niej nie dostały.

Niektórzy idą o krok dalej i polecają trzymanie mąki w lodówce (w szklanym pojemniku). Taka opcja minimalizuje ryzyko pojawienia się w niej robaków, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wilgoci.

Zobacz także: Jak wybrać dobre mięso na grilla? Pakowane porcje są bezpieczniejsze

2. CHLEB

W wielu polskich domach chleb przechowuje się w chlebaku. To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że posiadamy chlebak umożliwiający odpowiednią cyrkulację powietrza i regularnie go czyścimy. Najlepiej jednak owijać chleb lnianą ściereczką lub woreczkiem.

Zapewnia mu to odpowiedni przepływ powietrza, pozwala dłużej zachować smak i zapach, jednak może nie uchronić przed wysychaniem. Najbardziej ryzykowne jest przechowywanie chleba w foliowym woreczku, co przyczynia się do zbierania wilgoci i może skutkować pleśnieniem.

3. MIĘSO

Często, umieszczając produkty w lodówce, nie zwracamy uwagi na to, na którą półkę kładziemy daną rzecz. To duży błąd. Na górnej półce temperatura jest najwyższa (ok. 8 stopni C), a na dolnej najniższa (ok. 2 stopnie C), dlatego mięso, wędliny czy ryby powinniśmy przechowywać właśnie na najniższej półce, aby zachowały świeżość i smak przez dłuższy czas.

4. JAJKA

Najczęstszy błąd w przechowywaniu jajek dotyczy trzymania ich na drzwiach lodówki. W tym miejscu dochodzi do sporej zmiany temperatur, co związane jest oczywiście z częstym naprzemiennym otwieraniem i zamykaniem drzwi lodówki. Trzymanie jajek w tym miejscu sprawia, że szybciej się psują. Najbezpieczniej jest kłaść je w samym środku lodówki, gdzie temperatura jest stała np. na środkowej półce.

5. MLEKO

Podobnie jak w przypadku jajek, kartonu czy butelki z mlekiem nie powinniśmy przechowywać na drzwiach lodówki. Częsta zmiana temperatury nie sprzyja temu produktowi spożywczemu. Może tylko przyspieszyć proces psucia. Dlatego już otwarte mleko powinniśmy przechowywać wewnątrz lodówki na półce, gdzie panuje stała temperatura.

6. KAWA

Częstym błędem jest przechowywanie kawy, mielonej czy ziarnistej, w lodówce. Nie należy tego robić. Zbyt niska temperatura psuje smak i zapach kawy, a w zasadzie go pozbawia. Na dodatek kawa trzymana w lodówce szybko wilgotnieje i może przechodzić zapachami innych produktów. Najlepszą opcją jest przechowywanie kawy w szczelnym opakowaniu, bez dostępu do światła, wilgoci i powietrza.

7. OWOCE

Z uwagi na to, że w lodówce panuje niska temperatura, wydaje nam się, że to miejsce jest dobre dla owoców. Wydawałoby się, że schowanie ich do lodówki przedłuży ich żywotność. Jest jednak odwrotnie.

Owoce lubią miejsca średnio ciepłe i suche, bez dostępu do słońca, dlatego powinniśmy je przechowywać poza lodówką w temperaturze pokojowej. Banany, brzoskwinie, gruszki, jabłka, cytryny, mango czy ananas nie lubią niskiej temperatury. W upalne dni można ewentualnie krótko schłodzić je w lodówce przed samym spożyciem.

8. WARZYWA Z DUŻĄ ZAWARTOŚCIĄ WODY

Poza lodówką powinniśmy również przechowywać niektóre warzywa. Przede wszystkim te, które zawierają dużo wody, m.in. ogórki, pomidory czy cukinię.

Unikanie błędów dotyczących przechowywania żywności przedłuży ich przydatność do spożycia, tym samym zminimalizuje jej marnowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Andrew
3 lata temu
Świetny artykuł! W końcu ktoś napisał coś z sensem. Mnie od razu naszło pytanie - to dlaczego na dzwiczkach lodówek zawsze są specjalne półki na jajka?! Ten nawyk jest wprowadzony przez producentów lodówek ^.^ Ja osobiście polecam pompy próżniowe. Sam mam system Fresh & Save niemieckiej firmy Zwilling i w końcu nie wyrzucam jedzenia, które potrafiło się zaskakująco szybko psuć.
Jolaśka
3 lata temu
A tam, takie gadanie, chociaż co do mięsa się zgodzę. Mam ze Składnicy Towarów szklane pojemniki i w nich trzymam wędliny na górnej półce. Co do jaj od zawsze przechowuje je na półce na drzwiach, po to przecież jest to specjalne miejsce na nie.
takisobieja
3 lata temu
a teraz zadanie: znajdźcie sklep gdzie jajka są przechowywane w chłodni/lodówce. stoją sobie grzecznie na regałach i nic im się nie dzieje, a po przeniesieniu do domu dzieją się czary i zachodzi konieczność trzymania ich w lodówce.
Rety jeju...
3 lata temu
Kolejne porady od wydalającej z siebie pseudointelektualne wypociny Wołoszy. Dziecko, ogarnij się. weź się do jakiejś uczciwej pracy i przestań kompromitować siebie i swoich rodziców...
rolnik
3 lata temu
Drzwi lodówki są otwarte przeciętnie przez kilkanaście może kilkadziesiąt sekund . Czy przykładowe mleko jest w tym czasie wstanie zmienić swoją temperaturę choćby o pół stopnia? Niech autor tego artykułu wystąpi o doktorat.
...
Następna strona