Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

A1 z ważną obwodnicą. "Nikt nie wierzył, że uda się przed końcem roku"

124
Podziel się:

A1 na wysokości Częstochowy zmienia się w ekspresowym tempie. Po zerwaniu umowy z firmą Sallini Polska, na plac budowy wszedł nowy wykonawca, a 20 km nowej drogi ma zostać oddane przed końcem roku.

20 km nowej drogi ma zostać oddane przed końcem roku.
20 km nowej drogi ma zostać oddane przed końcem roku. (GDDKiA, GDDKiA)

- Gdy pod koniec lipca wykonawcy wchodzili na opuszczony plac budowy nikt nie wierzył, że uda się przed końcem roku oddać trasę do ruchu - podkreślał Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Po zerwaniu umowy z firmą Sallini Polska, konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe z Wrocławia, BUDIMEX z Warszawy oraz BUDPOL z Częstochowy weszło na plac budowy autostrady A1 pod Częstochową 25 lipca. W ostatni dzień lipca ruszyły już prace nawierzchniowe.

Plan jest taki, aby 20 km odcinek obwodnicy został nieudostępniony do ruchu jeszcze w 2019 roku. Nowa droga ma wyprowadzić tranzyt z Częstochowy.

"To co dziś widzimy na budowie to efekt ciężkiej pracy firm Budimex, Budpol i Strabag. Przypomnijmy, poprzedni wykonawca zrealizował poniżej 50 proc. prac." - chwali postępy GDDKiA.

Jak podkreślał Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu, wykonano 50 proc. prac na 20 km drogi w standardzie autostradowym w ciągu trzech i pół miesiąca. Prace toczyły się przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

"Na trasie głównej leży już całość nawierzchni betonowej i bitumicznej, trwa malowanie oznakowania poziomego, montaż barier i ogrodzenia" - podała GDDKiA.

Obecnie kierowcy mogą korzystać z 480 km autostrady A1. Kolejne 102 km wciąż są w budowie. W sumie przebiegająca przez środek Polski autostrada A1 w sumie będzie miała około 580 km długości i połączy Gdańsk z granicą z Czechami w Gorzyczkach.

Łączny koszt budowy wszystkich odcinków A1, będących w gestii GDDKiA (to znaczy bez 152-km odcinka koncesyjnego), to ponad 23 mld zł. Z czego blisko 12,5 mld zł zostanie dofinansowana przez Unię Europejską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(124)
Artur
3 lata temu
Cytuję: "Plan jest taki, aby 20 km odcinek obwodnicy został nieudostępniony do ruchu jeszcze w 2019 roku." No gratuluję takiego planu, to zawsze da się zrobić.
błazenada
3 lata temu
Autor tych wypocin! Przeczytaj co napisałeś za nim opublikujesz, bo się błaźnisz.
pytacz
3 lata temu
" Plan jest taki, aby 20 km odcinek obwodnicy został nieudostępniony do ruchu jeszcze w 2019 roku" - nieudostępniony? to o co chodzi? traktor ma 3 koła dobre?
corka lesnika
3 lata temu
pis sie przestraszyl ze ich ludzie w taczkach wywioza. Co i tak niedlugo nastapi.
Bla
3 lata temu
"Plan jest taki, aby 20 km odcinek obwodnicy został nieudostępniony do ruchu jeszcze w 2019 roku." to chcą oddać w tym roku czy nie? 😉
...
Następna strona