Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
abonament rtv
28.09.2020 11:24

Abonament RTV. Abonent wygrał z Pocztą Polską

Poznański sąd orzekł, że abonent nie musi płacić zaległego abonamentu, bo "nie musi posiadać i bezterminowo przechowywać dowodu wyrejestrowania odbiornika".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adobe Stock)
Abonent wygrał sprawę z Pocztą Polską.

Sprawa dotyczy mężczyzny, któremu Poczta Polska naliczyła zaległy abonament za okres 14 lat. Razem z odsetkami do zapłacenia miał kilka tys. złotych.

Abonent zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę wpłat, razem z indywidualnym numerem.

Mężczyzna twierdzi, że odbiornik wyrejestrował w 2004 roku. Poczta jednak nie uwierzyła, bo nie przedstawił dowodu wyrejestrowania.

Usługi cyfrowe zdrożeją? "Konsument końcowy nie zapłaci więcej za abonament"

Zamiast płacić, abonent skierował sprawę do sądu.

- Skąd miałem wiedzieć, że po 15 latach ten papier będzie mi potrzebny? - tłumaczył mężczyzna "Gazecie Wyborczej". - Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić.

Poczta ma jedynie numer abonenta na wydrukach. Dowodu przesłania informacji o jego nadaniu brakuje.

"Sąd stwierdza, że z żadnych przepisów prawa nie wynika, że strona jest zobowiązana posiadać i bezterminowo przechowywać dokument (dowód) wyrejestrowania odbiornika" - informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. "Zdaniem Sądu, skoro termin przedawnienia opłat abonamentowych jest pięcioletni, to nie sposób wymagać od strony, aby taki dokument przechowywała w nieskończoność."

- Orzeczenie sądu administracyjnego ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - mówi "Wyborczej" Oskar Możdżyń, prawnik z portalu MaszPrawo.org.pl.

Zdaniem eksperta, orzeczenie jest szansą dla wszystkich osób, wobec których Poczta od lat nie dopominała się o abonament, w związku z czym zaległość nagle urosła.

Podwyżki abonamentu

Od stycznia 2021 roku radio trzeba będzie zapłacić 50 groszy więcej niż do tej pory - 7,50 zł zamiast 7 zł. Z kolei wysokość abonamentu za telewizor wzrosła z 22,70 do 24,50 zł. Podwyżka więc to 1,80 zł miesięcznie.

Wyższy abonament RTV zapłacą też ci, którzy zdecydują się uregulować opłatę za rok z góry.

W takiej sytuacji nadal obowiązuje 10 proc. obniżka, ale to wciąż oznacza, że opłata za abonament wyniesie 264 zł zamiast 245 zł.

Wyższe kary

Wraz z cennikiem wzrosną też kary za niepłacenie abonamentu RTV.

Zgodnie z art. 5 ustawy o opłatach abonamentowych "w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika".

A to oznacza, że wysokość kary za niepłacenie abonamentu również znacząco się zmieni. Do tej pory było to 681 złotych (22,70 zł pomnożone razy 30), ale od przyszłego roku wzrośnie do 735 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2020

GrabayNie abonament tylko opłata za posiadanie odbiornika !!! To dość istotna różnica. Piszecie: "w przypadku stwierdzenia używania … Czytaj całość

28-09-2020

MietekDla mnie tv publiczna kojarzy się z domami publicznymi . Nikt nie ma obowiązku z nich korzystać i na ich rzecz płacić . Haracz !!!.

28-09-2020

obywatel roku 2019abonament niech płacą politycy

Rozwiń komentarze (202)