Notowania

Abonament się nie sprawdza. PSL-Kukiz’15 zgłosił swoją propozycję

PSL-Kukiz’15 chce zlikwidowania abonamentu RTV. W zamian proponuje finansowanie mediów publicznych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Szacuje się, że w 98 proc. gospodarstw domowych znajduje się telewizor. Abonament płaca nieliczni zobowiązani

Posłowie złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, w którym proponują likwidację powszechnego obowiązku uiszczania opłaty radiowo-telewizyjnej na rzecz zapewnienia stabilnego finansowania z budżetu państwa ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – informuje PAP.

Proponują, by telewizja była finansowana z subwencji z budżetu państwa w wysokości 750 mln zł, środków pochodzących z praw do audycji, reklam i audycji sponsorowanych, dobrowolnych wpłat osób fizycznych oraz innych źródeł.

Abonament RTV trzeba płacić. W przeciwnym razie można narazić się na wysokie kary.
Abonament RTV. Tysiące złapanych za niepłacenie

W projekcie nowelizacji ustawy przypomniano, że opłata od osób fizycznych pobierana jest obecnie w Polsce w oparciu o deklaracje abonentów składane u operatora, tj. w oddziale Poczty Polskiej. "Jeżeli dana osoba nie złoży takiej deklaracji powstaje domniemanie, że nie posiada ona odbiornika radiowego ani telewizyjnego oraz że nie jest zobowiązana do wnoszenia opłat abonamentowych" - czytamy.

A obowiązek płacenia abonamentu jest w praktyce martwy, gdyż regularnie robi to zaledwie 16 proc. gospodarstw, w których zarejestrowany jest odbiornik radiowy lub telewizyjny. A ile odbiorników nigdy nie zostało zarejestrowanych – tym bardziej nie wiadomo. Z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w Polsce jest ok. 13,5 miliona gospodarstw domowych, a zgodnie z danymi GUS - w 98 proc. gospodarstw domowych znajduje się odbiornik telewizyjny. "Ze względu na brak skutecznych narzędzi prawnych niemożliwa jest weryfikacja stanu posiadania odbiorników radiowych lub telewizyjnych" – napisali posłowie w uzasadnieniu projektu.

Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

Abonament RTV wciąż płaci blisko co drugi Polak. Spora grupa jest z niego jeszcze zwolniona
Abonament RTV nie dla Polaków. Połowa nie ma zamiaru płacić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: abonament radiowotelewizyjny, krrit, kukiz '15, psl, gospodarka, wiadomości, abonament
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

dzakoSkoro są reklamy to jest to telewizja komercyjna

14-01-2020

GośćBrawo Panie Kukiz wreszcie Pan coś wymyślił tylko trzymaj się Pan tego

14-01-2020

GSNajlepiej to zakodować i niech ogląda ten kto wykupi abonament na podstawie umowy, bo misji publicznej to te media już nie wypełniają.

Rozwiń komentarze (125)