Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Abonament RTV. Tysiące złapanych za niepłacenie

351
Podziel się:

Abonament RTV wciąż trzeba płacić. Nie każdy o tym pamięta. Od stycznia do sierpnia Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogły złapać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora i nie płacą abonamentu.

Abonament RTV trzeba płacić. W przeciwnym razie można narazić się na wysokie kary.
Abonament RTV trzeba płacić. W przeciwnym razie można narazić się na wysokie kary. (PAP, Lech Muszyński)
bEJWQoRN

Ilu telepajęczarzy zostało złapanych na niepłaceniu abonamentu w 2019 roku? Według szacunków money.pl od stycznia do sierpnia mogło to być nawet ponad 9,5 tys. osób. Łączna wysokość kar to 6,5 mln zł.

Wyjaśnimy - telepajęczarze to osoby, które mają odbiorniki, ale ich nie zarejestrowały i nie płacą abonamentu.

Z danych money.pl wynika, że od stycznia do sierpnia Polacy zapłacili 543 mln za abonament, 4,9 mln zł odsetek za spóźnioną wpłatę abonamentu oraz 6,5 mln zł kar za używanie niezarejestrowanego odbiornika. W sumie 554 mln zł.

bEJWQoRP

Co ciekawe, pod względem kar poszczególne regiony Polski nie są sobie równe. Mieszkańcy niektórych województw zdecydowanie częściej płacili. Są i takie miejsca, gdzie kontrolerzy złapali tylko garstkę osób.

Najwięcej kar dostali mieszkańcy województwa pomorskiego. Ukaranych tutaj według naszych szacunków było 1932 osób. W sumie zapłacili 1,3 mln zł kar. Na drugim biegunie jest województwo lubuskie. Tutaj kontrolerzy złapali ledwie 19 osób. Wpłaciły one 13 tys. zł.

Abonament RTV obowiązkowy

Abonament RTV trzeba opłacać, w innym przypadku grożą kary. Co interesujące, więcej problemów finansowych mają ci, którzy zarejestrowali telewizor i przestali płacić niż ci, którzy nigdy do żadnego odbiornika się nie przyznali.

bEJWQoRV

Okazuje się, że gdy masz zarejestrowany telewizor i przestałeś płacić, to w skrajnym przypadku przyjdzie do ciebie wezwanie do zapłaty blisko 1,5 tys. zł. Skąd ta kwota? To suma składek za 5 lat i do tego ustawowe odsetki. Samego abonamentu w tym czasie uzbiera się 1362 zł (22,7 zł co miesiąc przez cały okres). Co ważne, takie pismo skierowane będzie tylko do tych, którzy zarejestrowali odbiornik i przestali płacić.

Inaczej jest w przypadku osób, które nigdy się do odbiornika nie przyznały. One mogą spodziewać się kontroli. Jak wygląda? Do drzwi puka pracownik poczty. Jeżeli ustali, że w mieszkaniu jest "nielegalny” odbiornik, będzie mógł nałożyć karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej - 681 zł kary.

bEJWQoRW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJWQoSq
KOMENTARZE
(351)
kris
2 lata temu
Gdzie taka umowa że trzeba płacić za media (co może w konstytucji jest napisane?). Kurcze płace za kablówkę więc niech oni się z tego wywiązują. Telewizja naziemna - tam jest TVPIS i inne badziewia wiec jak ktoś chce to oglądać to powinien otrzymywać szkodliwe a nie jeszcze za to płacić. Jakoś inne stacje potrafią utrzymać się z reklam które lecą w trakcie programów i przed/po.
Lis Kulka
2 lata temu
Że schodów spuszczać tych sygnalistów, mój dom to moja twierdza i żaden nie proszony bubek do mnie nie wejdzie
Juch
2 lata temu
Przy okazji będą nas inwigilować w mieszkaniach i domach , KRLD bis w środku Europy
bEJWQoSr
Bubu
2 lata temu
Psami poszczuję
Michor
2 lata temu
Z pracowników poczty robią kapusi i donosicieli. Jakim trzeba być człowiekiem żeby lazic po mieszkaniach, węszyć za nielegalnymi telewizorami i donosić.
...
Następna strona