Notowania

Afera GetBack. Pierwszy pozew cywilny przeciwko Idea Bankowi już w sądzie

Cywilny zespół prokuratorów, który zajmuje się aferą GetBacku, skierował pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie w związku ze sprzedażą obligacji wrocławskiego windykatora – ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Konferencja prasowa poszkodowanych w aferze GetBack w maju 2019 r. (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Jest to ciekawe o tyle, że pozew cywilny, który ma pomóc odszkodowanym szybciej odzyskać pieniądze utopione w akcjach upadłego windykatora, to rzadki ruch prokuratury, która koncentruje się na postępowaniu karnym.

O problemach GetBack zrobiło się głośno, gdy na jaw wyszło, że komunikat spółki był nieprawdą
Prawnicy, firmy doradcze, a nawet ochroniarze. Widzieliśmy dokumenty - na GetBacku stracili wszyscy

Z nieoficjalnych ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że pozew dotyczy Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego.

Pierwsza sprawa dotyczy emerytki, która namówiona została do zainwestowania w obligacje GetBacku wszystkich swoich oszczędności – w sumie chodzi o niebagatelną kwotę 380 tys. zł. Doradca finansowy przedstawił jej obligacje GetBacku jako doskonałą okazję i bezpieczny sposób na pomnożenie oszczędności.

Doradca nie przedstawił klientce żadnych dokumentów związanych ze spółką, w tym warunków emisji, nalegał jednak, że decyzję trzeba podjąć szybko, bo to oferta specjalna, zarezerwowana dla wieloletnich klientów. Dokonał tym samym naruszenia przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Obejrzyj: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Dziś jest w grupie 49 osób mających status podejrzanych. Prokuratura będzie próbowała dowieść, że dopuścił się oszustwa i złamania tajemnicy bankowej. Zarzuty usłyszą również byli prezesi, członkowie zarządu i pracownicy zarówno GetBacku, jak i sprzedającego jego obligacje bez stosownego zezwolenia Idea Banku – informuje "DGP".

Indywidualni obligatariusze GetBack jednoczą się w staraniach o odzyskanie pieniędzy
Ustalenia Money.pl: Na GetBack stracą inwestorzy amatorzy. Banki są kute na cztery nogi

Dziennik ustalił, że do końca kwietnia reklamację złożyło 1935 klientów, którzy nabyli obligacje GetBacku na kwotę 356,6 mln zł. Bank rozpatrzył skargi 1881 klientów na kwotę 347,3 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera getback, idea bank, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2019

emerytEmerytka miała 380 tyś oszczędności? I jeszcze zachłanna babie mało było... Nie ma się łasić na szybki zysk...

22-05-2019

jan-49emerytka miala 380 tys ciekawe skad skarbowka powinna sprawdzic a chciwej babie bylo malo?to nie bedzie miala nic CHYTRY DWA RAZY TRACI (przyslowie … Czytaj całość

22-05-2019

RrrGet back? Hagaha Tam imoczeni sa politycy ze wszystkichbstron wiec nic nikt nikomu nie zrobi. Kokejny przekret nie do wyjasnienia :))))

Rozwiń komentarze (20)