Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Afera GetBack. Pierwszy pozew cywilny przeciwko Idea Bankowi już w sądzie

20
Podziel się:

Cywilny zespół prokuratorów, który zajmuje się aferą GetBacku, skierował pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie w związku ze sprzedażą obligacji wrocławskiego windykatora – ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Konferencja prasowa poszkodowanych w aferze GetBack w maju 2019 r.
Konferencja prasowa poszkodowanych w aferze GetBack w maju 2019 r. (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Jest to ciekawe o tyle, że pozew cywilny, który ma pomóc odszkodowanym szybciej odzyskać pieniądze utopione w akcjach upadłego windykatora, to rzadki ruch prokuratury, która koncentruje się na postępowaniu karnym.

Z nieoficjalnych ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że pozew dotyczy Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego.

Pierwsza sprawa dotyczy emerytki, która namówiona została do zainwestowania w obligacje GetBacku wszystkich swoich oszczędności – w sumie chodzi o niebagatelną kwotę 380 tys. zł. Doradca finansowy przedstawił jej obligacje GetBacku jako doskonałą okazję i bezpieczny sposób na pomnożenie oszczędności.

Doradca nie przedstawił klientce żadnych dokumentów związanych ze spółką, w tym warunków emisji, nalegał jednak, że decyzję trzeba podjąć szybko, bo to oferta specjalna, zarezerwowana dla wieloletnich klientów. Dokonał tym samym naruszenia przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Zobacz także: Obejrzyj: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Dziś jest w grupie 49 osób mających status podejrzanych. Prokuratura będzie próbowała dowieść, że dopuścił się oszustwa i złamania tajemnicy bankowej. Zarzuty usłyszą również byli prezesi, członkowie zarządu i pracownicy zarówno GetBacku, jak i sprzedającego jego obligacje bez stosownego zezwolenia Idea Banku – informuje "DGP".

Dziennik ustalił, że do końca kwietnia reklamację złożyło 1935 klientów, którzy nabyli obligacje GetBacku na kwotę 356,6 mln zł. Bank rozpatrzył skargi 1881 klientów na kwotę 347,3 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
warszawiak
4 lata temu
nie można winić 'emerytki' miała to jej sprawa, żydzi nie powinni jej zazdrościć oszczędności. została oszukana i okradziona przez Bank
Wera
4 lata temu
Kto powiedział , że ona całe życie była emerytką ? Może były to oszczędności z całego życia zawodowego gromadzone własnie po to , aby na starość do nikogo nie wyciągać ręki ? Tak czy inaczej "biedne" banki nie mają prawa do -oględnie mówiąc " wprowadzania swoich klientów w błąd - a to co się działo przy oferowaniu obligacji GB - skandal !!! Ale w naszym kraju to normalne - że zawsze winna jest ofiara . Może Ci , którzy tak dobrze życzą poszkodowanym kiedyś też trafią na "swojego oszusta" . Zawsze kiedyś jest pierwszy raz
miki
4 lata temu
A nie dawno Giertych bronił mężusia pani z TVN i szkalował ludzi ! Solidne kary i utrata majątku dla białych kołnierzyków i ich rodzin !
miki
4 lata temu
A nie dawno Giertych bronił mężusia pani z TVN i szkalował ludzi ! Solidne kary i utrata majątku dla białych kołnierzyków i ich rodzin !
Rafał
4 lata temu
W końcu zabrali się za złodziei z banku. Teraz tylko jeszcze wsadza do więzienia tych oszustów byłych i obecnych pracowników Idea Bank