Notowania

Afera KNF. Jest akt oskarżenia przeciwko Markowi Chrzanowskiemu

Były już szef Komisji Nadzoru Finansowego chciał od właściciela Getinu Leszka Czarneckiego 40 mln złotych za ochronę banku. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marek Chrzanowski (Fot: Foto Olimpik/REPORTER)

W czwartek został o tym poinformowany Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego - podaje "Gazeta Wyborcza".

Przypomnijmy, śledztwo wobec Marka Chrzanowskiego dotyczyło przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z Leszkiem Czarneckim, właścicielem m.in. Getin Noble Banku.

W listopadzie 2018 r. "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania z rozmów pomiędzy Czarneckim a Chrzanowskim, co zapoczątkowało tzw. aferę KNF. Zdaniem multimilionera podczas spotkania miała paść bowiem propozycja korupcyjna.

Chrzanowski miał zaproponować Czarneckiemu ochronę jego biznesów przed zakusami rządu (pojawiał się pomysł kupna banków Czarneckiego "za złotówkę). Uzależniał pomoc od konkretnej kwoty - 1 proc. wartości banku, czyli - według właściciela Getinu - 40 mln zł.

Obejrzyj też: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

Chrzanowski został aresztowany 27 listopada, na przełomie listopada i grudnia sąd zdecydował, że trafi do aresztu na 2 miesiące.

W czerwcu prokuratura poinformowała, że propozycja złożona Leszkowi Czarneckiemu "nie powodowała dla niego żadnej szkody, jak również nie doszło do naruszenia żadnego dobra prawnego Leszka Czarneckiego". To oznacza, że biznesmen nie ma statusu pokrzywdzonego, a co za tym idzie nie ma żadnego wpływu na postępowanie.

Śledczy nie pozwolili też Czarneckiemu i Giertychowi na wgląd do wyniku badań wariograficznych twórcy Getinu ani byłego szefa KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2020

adanNa lawie oskarzonych jako pierwszy powinien siedziec Glapinski Chrzanowski to tylko pionek Glapinskiego i tej bandy.

09-01-2020

zigorTaka przyszłość czeka wszystkich aparatczyków kaczorka.

09-01-2020

poloWidać po gębie że to członek złodziejskiej mafii .

Rozwiń komentarze (42)