Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Afera KNF. Jest nowe nagranie. W tle sprawa GetBack

3
Podziel się:

GetBack upadł, a jego klienci stracili miliardy złotych. Okazuje się, że Komisja Nadzoru Finansowego wydała spółce pozytywną opinię dla wejścia na giełdę, choć wiedziała o jej problemach.

Z nagrania wynika, że Leszek Czarnecki ostrzegał KNF przed problemami z GetBack
Z nagrania wynika, że Leszek Czarnecki ostrzegał KNF przed problemami z GetBack (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

GetBack to spółka windykacyjna, która skupowała wierzytelności głównie od banków państwowych, ale nie tylko. W 2017 r. GetBack domagał się od banków Leszka Czarneckiego - Idea Banku i Getin Banku - 100 mln zł, ale bankier odrzucał te roszczenia. Wynika tak z nagrania, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", które pochodzi z kwietnia 2018 roku.

"Natychmiast mieliśmy kontrolę z KNF, która potwierdziła bezzasadność tego roszczenia. Sprawdzał to audytor, sprawdzały dwie niezależne kancelarie. W tym samym czasie GetBack uznał sobie w przychodach 15 mln z tego tytułu i to jest w prospekcie emisyjnym. Państwo to żeście zatwierdzili i nikt nie miał z tym problemu" - mówił Czarnecki.

Wynika z tego, że Czarnecki informował KNF o problemach, ale tak nic sobie z tego nie robiła. Tymczasem w lipcu 2017 GetBack wszedł na giełdę. Obecni na spotkaniu przedstawiciele KNF, w tym jej ówczesny szef Marek Chrzanowski, mieli nie komentować tych rewelacji.

"Zaraz po tym, jak im się udało to umieścić w prospekcie, zwrócili się do nas, że oni nam to mogą nawet rozłożyć na raty, byleby nie musieli tych 15 mln wyksięgowywać. Bardzo dziwna historia. Państwo badaliście sprawę, więc ja tu nic nowego nie mówię. Oni sobie chcieli po prostu podnieść przychody. Jak to się nazywa, to nie będę mówił, ale to są ewidentne zarzuty kryminalne” - dodał Czarnecki.

Jeszcze w lutym 2018 r. GPW dała spółce GetBack prestiżową nagrodę za najlepszy debiut. Jej notowania zawieszono dopiero w kwietniu, gdy wyszło na jaw, że GetBack rozpaczliwie poszukuje pieniędzy.

Przypomnijmy, że firma GetBack sprzedała ponad dziewięciu tysiącom osób obligacje o wartości 2,5 mld zł. Zostały z niczym, spółka jest niewypłacalna.

Zobacz także: Obejrzyj: Skrupulatne kontrole w NBP i KNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Polak
3 lata temu
KNF wrobil nie tylko Czarneckiego ale wielu innych - Ale Czarnecki im zwracał uwage wiec teraz sie mszcza na chlowieku!!!! Ja trzymam cala kase w jego banku na eleganckim procencie i jestem zadowolony!!!! A kredyciazy zgubila chciwosc a nie bank - bo nikt ich sila nie zmuszal!!!!
Patriota
3 lata temu
Bo nie chcą mówić o: - aferze KNF, korupcji na najwyższych stopniach władzy z udziałem prezesa KNF i NBP - aferze Kaczyńskiego, partyjnych biurowcach za pieniądze z państwowego banku - aferze KGHM, dojeniu jednej z największych polskich spółek przez PiSowskie rodziny - aferze PCK, wyprowadzeniu ponad miliona złotych z pieniędzy, które mialy iść na biednych a poszły na kampanię PiS - o braku leków w aptekach - o katastrofie po kumulacji roczników w szkołach, spowodowanej fatalną reformą oświaty - o tym, że kłamali i nie oddali nagród - o dezinformacji i propagandzie nienawiści w państwowych mediach - o utracie przez rzad PiS 35 miliardów euro dofinansowania z UE i wielu innych aferach i nadużyciach władzy.
pop
3 lata temu
Spólka jest wypłacalna. Układ zostal zatwierdzony i Getback nie upadl więc helloł..