Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera Mariana Banasia. Sprawę zbada wyspecjalizowana prokuratura

Prokuratura doświadczona w prowadzeniu spraw karnoskarbowych prześwietli sprawę wynajmu kamienicy po zaniżonych stawkach przez szefa NIK Mariana Banasia. Istnieją podejrzenia, że człowiek odpowiedzialny za uszczelnienie systemu podatkowego sam uciekał przed płaceniem podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kłopoty Mariana Banasia. Prokuratura od przestępstw skarbowych zajmie się jego sprawą (Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)

Prokuratura Regionalna w Białymstoku zajmie się zawiadomieniem posłów opozycji o domniemanym zaniżaniu podatków przez Mariana Banasia, byłego ministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a obecnie prezesa Najwyższej Izby Kontroli - informuje "Rzeczpospolita". To ta sama prokuratura, do której sejmowa komisja śledcza ds. VAT kierowała doniesienia o zaniedbaniach urzędników resortu finansów. Jest wyspecjalizowana w kwestiach podatkowych i skarbowych.

Posłowie PO - Jan Grabiec, Marcin Kierwiński i Janusz Witczak - twierdzą, że Marian Banaś mógł popełnić przestępstwo karnoskarbowe, polegające na unikaniu podatków poprzez zaniżanie ceny wynajmu posiadanej przez niego nieruchomości. Posłowie złożyli w tej sprawie zawiadomienie, a Prokuratura Krajowa skierowała ją do regionalnej w Białymstoku właśnie.

Chodzi o sławetną kamienicę Banasia w Krakowie przy ul. Krasickiego 24. Jak ujawnił "Superwizjer" TVN, działał tam hotel na godziny. Marian Banaś od 2014 r. wynajmował kamienicę po cenach odbiegających od rynkowych. Już po ujawnieniu sprawy szef NIK przyznał w TVP, że pobierał niższą stawkę, bo najemca zadeklarował, że kiedyś nieruchomość odkupi i wtedy wyrównają rachunki. Jednak ostatecznie sprzedał kamienicę spółce z Nowego Sącza.

"Takie zachowanie wydaje się nosić znamiona obejścia przepisów prawa podatkowego, mającego na celu uniknięcie zapłaty podatku w należnej wysokości. Trzeba to sprawdzić, zwłaszcza w kontekście wprowadzonej przez rząd PiS tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania" - napisali posłowie PO w zawiadomieniu skierowanym do prokuratury. Od czasu jego złożenia wokół Mariana Banasia pojawiło się jeszcze więcej kontrowersji, posłowie zastanawiają się, czy je uzupełnić, czy może złożyć kolejne.

Obejrzyj: Gowin o Banasiu. "Moja wiara jest coraz mniejsza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2019

janPiS-owscy Patrioci Banaś, Broszka, Kaczyński, Karczewski, Kuchciński, Morawiecki, Pięta ... to wyjątkowo krystalicznie uczciwe, ideowe typy, nie … Czytaj całość

07-11-2019

358Przecież ta kamienica była wycyganiona na dziadka słupa niyby akowca ,a potem niyby dożywocie, dobre tak robią prawi i sprawiedliwi.

07-11-2019

zuzaPrzez cala kadencje beda badac!!!!Skandal jak w Polsce zalatwia sie takie sprawy!!!!!Dawno powinien zlozyc dymisje.

Rozwiń komentarze (223)