Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Afera VAT w ministerstwie. Sprawa urzędników podejrzanych o wyłudzenia trafi do sądu

49
Podziel się:

Jest akt oskarżenia przeciwko wysokim urzędnikom resortu finansów za udział w grupie przestępczej, która miała wyłudzić 5 mln VAT. Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej zakończył sprawę i chce, by sprawa trafiła do rozstrzygnięcia sądowego.

Wysocy niegdyś urzędnicy MF od kilkunastu miesięcy siedzą w areszcie
Wysocy niegdyś urzędnicy MF od kilkunastu miesięcy siedzą w areszcie (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Akt oskarżenia liczy 800 stron, na których opisano rozbudowany i mocno zakamuflowany mechanizm wyłudzeń VAT przez urzędników ministerstwa finansów – Arkadiusza B. i Krzysztofa B., którzy mieli kierować grupą wyłudzającą VAT. Poza nimi w proceder mogło być zaangażowanych 20 innych osób – informuje "Rzeczpospolita", która przed kilkoma tygodniami poinformowała o nieprawidłowościach, które miały miejsce w latach 2015-2018.

Jeden z oskarżonych byłych urzędników nie przyznał się do winy, drugi – częściowo. Choć śledztwo przeciwko nim zostało zakończone, prokuratura nie uchyliła im aresztu. Arkadiusz B. siedzi w areszcie od stycznia 2019 r., a Krzysztof B. – od września 2018 r.

Urzędnicy trafili na eksponowane stanowiska za czasów, gdy szefem resortu był Marian Banaś. Obecny szef NIK jest zdania, że łączenie go z działalnością B. to manipulacja, tym bardziej że gdy tylko dowiedział się o nieprawidłowościach, podjął decyzję o pozbawieniu ich stanowisk.

Zobacz także: Obejrzyj: "Podatki w Polsce nie są wysokie". Zbigniew Jakubas o biznesie nad Wisłą i rajach podatkowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Patole i Szal...
4 lata temu
Następcy mają 800 stronicowy gotowy przepis jak kontynuować działalność i możliwość przeanalizowania, jak robić, żeby tym razem nie wpaść.
Wiktor A .
4 lata temu
Pamiętam jak Sasin domagał się dymisji Tuska . Na pytanie redaktora a dlaczego premiera . Dlaczego premiera , przecież jest odpowiedzialność polityczna bo wyraził zgodę na powołanie na stanowisko .
airam
4 lata temu
Podjął decyzję o pozbawieniu ich stanowisk, wypłacając sowite odprawy. Brawo Banaś !!!
gosc
4 lata temu
akt oskarżenia 800 stron czy to państwo jest normalne u nas sprawa Bernarda Madoffa akt oskarżenia jedna kartka A4 zapisana na 3/4 strony
dobrzepoinfor...
4 lata temu
Oj Maniek ale nabroiłeś,jak zrezygnujesz z prezesury NIK to też pójdzieśz siedzieć.Więc trzymaj się stołka i nie ufaj kumplom
...
Następna strona