Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Afera w WORD. "Praca za seks". Mocne oskarżenia pod adresem PO

220
Podziel się:

TVP Info ujawniła nagrania z rozmów marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak (PO) z byłą pracownicą WORD. Była pracownica ośrodka w Gorzowie twierdzi, że usłyszała warunek pracy za seks. Jak opowiadała dziennikarzom – odmówiła i już w ośrodku nie pracuje. – Jak tylko dowiedziałam się o sprawie, zawiadomiłam prokuraturę, PIP i zarządziłam kontrolę. Spotkałam się też z pracownicą WORD. Nie chciała żadnej pomocy – mówi w rozmowie z money.pl Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Afera w WORD. "Praca za seks". Mocne oskarżenia pod adresem PO
Była pracownica WORD w Gorzowie Wielkopolskim twierdzi, że usłyszała warunek pracy za seks. Jak opowiadała dziennikarzom "Gazety Lubuskiej", odmówiła i już w ośrodku nie pracuje (Licencjodawca, Adam Staskiewicz)

Sprawę jako pierwsi ujawnili dziennikarze "Gazety Lubuskiej". Jak udało im się ustalić, przyjęcie do pracy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Gorzowie Wielkopolskim miało wiązać się z realizacją jednego warunku – zapisaniem się do partii PO. Była pracownica twierdzi, że usłyszała z kolei warunek pracy za seks. Jak opowiadała dziennikarzom odmówiła i już w ośrodku nie pracuje.

Praca za seks. Była pracownica oskarża

Jak twierdzą dziennikarze, o problemie poinformowała gorzowska poseł Platformy. Sprawa trafiła też do marszałek województwa – opisywali. Według dziennika, przez trzy miesiące nikt nie pomógł poszkodowanej, ani nie zgłosił sprawy do wyjaśnienia organom ścigania. Gdy prośby o wsparcie nie przyniosły skutku, była pracownica WORD postanowiła nagłośnić sprawę w mediach – czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pytania z egzaminu na prawo jazdy będą jawne

W programie "Jedziemy" pokazano nagranie, na którym działacz społeczny Stanisław Czerczak pytał pod koniec czerwca marszałek, czy o sprawie zawiadomiono Donalda Tuska: kto się tym zajmie, żeby spróbować szefa PO tym zainteresować.

– Ale ja byłam. Właśnie mówiłam – odpowiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Później dodaje, że zgłaszała sprawę bliskim współpracownikom szefa PO, bo sam "Donald Tusk jest nieosiągalny". – To mi się też nie podoba – przyznała.

– Rozmawiałam o tym w zarządzie Platformy. Mam nadzieję, że pan (Marcin) Kierwiński poinformował o tym przewodniczącego – dodała.

W rozmowie z money.pl marszałek województwa informuje, że w chwili gdy sprawa wyszła na jaw, była na urlopie.

Do pracy wróciłam 21 czerwca i od razu zaczęłam szukać kontaktu z pracownicą WORD, która wysunęła oskarżenia – mówi w rozmowie z money.pl Elżbieta Polak.

– Umówiłyśmy się na spotkanie, na którym zaoferowałam pomoc. Świadkiem rozmowy były dwie panie dyrektor, moje współpracowniczki. Pani nie zgłosiła potrzeby zawiadomienia prokuratury, nie chciała także żadnej innej pomocy. Po spotkaniu zarządziłam kontrolę w WORD, zgłosiłam sprawę do PIP i złożyłam zawiadomienie do prokuratury. To jest sprawa dla organów ścigania. Czekam na reakcję prokuratury – dodaje.

Do sprawy odniósł się Waldemar Sługocki, szef lubuskich struktur PO.

– Zarząd PO nie otrzymał żadnego sygnału w tej sprawie – mówi w rozmowie z money.pl lider PO w woj. lubuskim. – Jak tylko dowiedziałem się o sprawie, zdecydowałem o zawieszeniu członkostwa w partii Jarosława Śliwińskiego, szefa WORD w Gorzowie. Został on także poproszony o urlop. Urząd Marszałkowski, jako urząd nadzorujący WORD, prowadzi w tej chwili kontrolę. Zawiadomiliśmy także prokuraturę – dodaje.

Zawiadomienie do prokuratury: tłumienie krytyki prasowej

Na łamach "Gazety Lubuskiej" od kilku tygodni pojawiają się artykuły na temat sytuacji w gorzowskim WORD.

Redaktor naczelny gazety Janusz Życzkowski skierował w piątek do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu "utrudniania i tłumienia krytyki prasowej" oraz przekroczenia uprawnień, którego – w jego opinii – miała się dopuścić marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Marszałek odpiera zarzuty: apelowaliśmy o stosowanie prawa prasowego i niewprowadzanie opinii publicznej w błąd.

Jak relacjonowała "GL", do posłanki PO Krystyny Sibińskiej zgłosiła się kobieta, która również należy do PO i "poinformowała ją, że w czasie pracy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gorzowie otrzymywała niemoralne propozycje ze strony dyrektora".

Według gazety mężczyzna zarzuty odrzuca.

Kobieta spisała jednak swoje stanowisko, podpisała się z imienia i nazwiska, i przekazała dokument posłance. Po kilku miesiącach oczekiwania i braku spodziewanej reakcji, pani Magda zdecydowała się opowiedzieć o sprawie mediom – pisze dziennik.

Według "Gazety Lubuskiej" posłanka Sibińska, odpowiadając na zarzuty o nienadaniu drogi formalnej sprawie dotyczącej sytuacji w gorzowskim WORD, powiedziała, że "tak wrażliwych informacji nie wysyła się przez kancelarię ogólną, aby dostępu do nich nie miały osoby postronne". Zapewniła, że poinformowała o sprawie mobbingu i molestowania urząd marszałkowski.

Szef klubu KO Borys Budka został zapytany o sprawę domniemanego molestowania seksualnego w województwie lubuskim, w którą zaangażowani są m.in. lokalni politycy PO.

– Ja bym oczekiwał, że jeżeli dochodzi do jakiegokolwiek naruszenia prawa, to tym zajmują się odpowiednie organy. Jeżeli w jakiejkolwiek instytucji w Polsce dochodzi do naruszenia prawa pracy, to od tego jest inspekcja pracy i sąd pracy – powiedział Budka.

Marszałek woj. lubuskiego: sprawę traktujemy bardzo poważnie

Pod koniec czerwca oświadczenie wydała również marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, w którym zapewniła, że "nie zamiata sprawy pod dywan" i "potępia wszelkie działania dyskryminacyjne i przemocowe, w szczególności ze względu na płeć".

"Sprawę oskarżenia o mobbing i składanie niemoralnych propozycji w WORD w Gorzowie Wielkopolskim traktuję bardzo poważnie. Jednak nie wydaje się wyroków przed sprawdzeniem oskarżeń przez powołane do tego instytucje. Każdy taki przypadek wymaga wyjaśnienia, a ocena, czy nastąpiło nękanie pracownika, musi opierać się na obiektywnych kryteriach, z poszanowaniem możliwości odniesienia się do zarzutów każdej ze stron. Jest to kwestia etyki i poszanowania praw człowieka, niezależnie od płci" – napisała marszałek.

Poinformowała, że w WORD wszczęte zostały czynności sprawdzające, czy przestrzegane są tam procedury antymobbingowe oraz zlecone szkolenia.

22 lipca na stronie Urzędu Marszałkowskiego poinformowano, że Polak zgłosiła sprawę do prokuratury, zawiadomiła Państwową Inspekcję Pracy i zarządziła kontrolę procedur antymobbingowych w Urzędzie Marszałkowskim oraz w podległych mu jednostkach.

"O winie rozstrzyga sąd na podstawie dowodów, a nie media. Tymczasem do dziś (22 lipca) Prokuratura nie odpowiedziała na nasze zawiadomienie" – podkreślono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(220)
obywatel
rok temu
propaganda pis już dawno wydała wyrok w tej sprawie i jak zawsze wina jest po stronie PO. pis = kłamstwo i łamanie prawa. Już nigdy nie uwierzę w nic co pochodzi od tej kasty pis
Sprawiedliwy
rok temu
Nie wiem kto skasował mój post, ale moje jeszcze żona została przeze mnie zdemaskowana z pewnym Radnym powiatu Tarnowskiego z PIS ,oboje pracują w Starostwie , za zapytanie żony o prawdę na ich temat zostałem osadzony o nękanie. Sprawa w toku
Prawdziwe i u...
rok temu
Nie trzeba daleko szukać ,jeszcze żona została zdemaskowana przeze mnie i nagrana głosowo z jednym z Radnych powiatu Tarnowskiego, do dziś trzyma język za zębami bo boi się min o pracę, pracują razem w Starostwie. A mnie za pytanie o prawdę osadziła o nękanie sprawa jest w toku. Co moge z tym zrobić?
oskarżać to m...
rok temu
Gdyby analogiczna sprawa dotyczyła księży katolickich, to wszystki liberalno lewicowe media trąbiły by na lewo i na prawo, hiPOkryci...
Basia
rok temu
Świat Tuska był kolorowy tylko dla Tuska, Nowaka i Sikorskiego, reszta 3zł za godzinę
...
Następna strona