Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Agencja Rozwoju Szpitali. Nowa instytucja dostanie miliardy i nie będzie się z nich rozliczać

57
Podziel się:

W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiała "Gazeta Wyborcza", Agencja ma działać jak parabank. Sama będzie decydować o tym, czego potrzebują szpitale.

Agencja Rozwoju Szpitali. Nowa instytucja dostanie miliardy i nie będzie się z nich rozliczać
Nowa instytucja będzie decydowała o tym, czego potrzebuje dany szpital. (x-kom)

- To nic innego jak skok na kasę - mówią pytani przez "GW" eksperci.

O tym,jak będzie wyglądała reforma ochrony zdrowia, informuje raport opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Na jego wstępie dokonano oceny funkcjonowania systemu i jego kondycji finansowej, którą określono jako bardzo trudną. Agencja ma zająć się naprawianiem poszczególnych elementów systemu, jakim są szpitale.

Zobacz także: Maseczki w pomieszczeniach. Jak długo będziemy musieli je nosić?

Proces zacznie od oceny każdego z nich pod kątem budżetu i potrzeb chorych. Po takim sprawdzeniu każda placówka trafi do określonej kategorii od A do D. Jak zapowiadał minister Adam Niedzielski, reforma ma być panaceum na bardziej efektywne wykorzystanie każdego ze szpitali w całym systemie.

Ma to zapewnić możliwość Agencji do "ingerowania w zakres świadczeń realizowany w szpitalach". Słowem nowa Agencja będzie dzielić pieniądze wśród poszczególnych placówek.

Instytucja będzie tu miała pełną swobodę, a do dyspozycji będzie miała dziesiątki miliardów złotych z unijnych funduszy, które Polska dostanie w ramach Funduszu Odbudowy.

To nie wszystko, bo w budżecie będzie też miała ministerialne środki na inwestycje. Eksperci analizujący dla "GW" raport MZ, w którym opisano Agencję wywnioskowali, że skoro ARS będzie też mogła udzielać szpitalom pożyczek na zasadach rynkowych, to będzie parabankiem.

Co więcej, ARS nie ma być jak inne tego typu rządowe instytucje agencją wykonawczą, ale spółką akcyjną należącą do skarbu państwa. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", w związku z tym nie będą jej obowiązywały przepisy o finansach publicznych.

Tak też napisano w raporcie MZ. "Wyłączenie konieczności stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych przez ARS pozwoli uniknąć wymogów rocznego budżetowania, planowania i rozliczania się".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Jan22
rok temu
Ludzi coraz więcej do ustawiania na stołkach także instytucje się kończą...
KiP
rok temu
Kolejna instytucja gdzie będzie można wsadzić swoich na stołki!! PiS to najgorszy rząd po komunie.
żorż
rok temu
Panie Moravietzky, nie można rozkraść całego kraju... poczymej mnie piwo!!! pa tera!!!
nik
rok temu
to po co jest NFZ przecież to on miał być panaceum na problemy służby zdrowia - dwa wydmuszka dla kolesi żeby dobrą kasę trzepać po cichu - złodzieje
No
rok temu
nie wierzę ...
...
Następna strona