Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Airbus ostrzega: twardy brexit może pociągnąć "trudne decyzje biznesowe"

1
Podziel się:

Wiceprezes Airbusa Katherine Bennett powiedziała w wywiadzie dla BBC, że firma już wydała "dziesiątki milionów euro" na przygotowanie się do wyjścia W. Brytanii z UE, a brexit bez umowy zmusi ją do podjęcia "trudnych decyzji" - informuje PAP.

Airbus daje w Wielkiej Brytanii 14 tys. miejsc pracy
Airbus daje w Wielkiej Brytanii 14 tys. miejsc pracy (WP.PL)

Airbus projektuje i produkuje skrzydła samolotów w Wielkiej Brytanii, więc w związku z nadchodzącym brexitem zainwestował już duże pieniądze w zabezpieczanie systemów informatycznych oraz zapasy części zamiennych.

Airbus, który w Wielkiej Brytanii daje 14 tys. miejsc pracy, już w czerwcu ostrzegł, że jeśli Brytyjczycy wyjdą z unii celnej i jednolitego rynku bez jasnych zasad przepływu towaru, będzie rozważać dalszą obecność w kraju.

Katherine Bennett powiedziała w rozmowie z BBC, że niepewność co do dalszych losów Wielkiej Brytanii wymusi na firmie "przyjrzenie się przyszłym inwestycjom".

Zobacz także: Brexit. Jak rząd chce pomóc polskim firmom

Firmy zaniepokojone

W money.pl pisaliśmy już, że sprawdza się czarny scenariusz dla Brytyjczyków. Światowe marki otwarcie mówią o swoim zaniepokojeniu związanym z brexitem. Stawiają żądania i grożą przeniesieniem działalności.

Największy na Wyspach producent samochodów – Jaguar Land Rover wyliczył, że zła umowa handlowa po brexicie może zagrażać inwestycjom wartym 80 mld funtów, a zyski mogą zmniejszyć się o ponad miliard funtów rocznie. Koncern zatrudnia w Wielkiej Brytanii 40 tys. pracowników.

Swoje obawy wyraża także BMW. Koncern zatrudnia na Wyspach ponad 8 tys. osób. Produkuje tam kojarzonego z Wielką Brytanią Mini.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
Ghv
3 lata temu
Strata tata umowa zawarta na offset jest umową nawet po brexicie chyba że zawierała klauzulę o tym. Jeśli zerwa produkcję w WB. TO BĘDA musieli za to zapłacić