Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Aktywa Lotosu mogą trafić w niepowołane ręce? Daniel Obajtek: Nie ulegajmy tej dezinformacji

459
Podziel się:

W piątek (18 listopada) serwis Business Insider Polska poinformował, że fuzja Lotosu i Orlenu otworzyła furtkę do niekontrolowanej przez koncern sprzedaży jego aktywów. Gigant energetyczny rano zdementował te doniesienia. Odniósł się też do nich jego prezes Daniel Obajtek. - Niemożliwe jest dokonanie jakiejkolwiek transakcji bez naszego uczestnictwa - zapewnił na konferencji prasowej w Krakowie.

Aktywa Lotosu mogą trafić w niepowołane ręce? Daniel Obajtek: Nie ulegajmy tej dezinformacji
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen (PAP, Paweł Supernak)

"Przejęcia zrealizowane przez Grupę ORLEN fundamentalnie zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Czasy, w których możliwa była niekontrolowana sprzedaż kluczowych aktywów energetycznych, bezpowrotnie minęły. Nie ulegajmy tej dezinformacji" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze, odnosząc się do piątkowego materiału serwisu Business Insider Polska.

Saudyjczycy sprzedadzą aktywa Rafinerii Gdańskiej komu zechcą?

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia 2022 r. Orlen i Lotos są jedną firmą. Fuzja wymagała zgody Komisji Europejskiej. W ramach transakcji węgierski koncern MOL przejmie 417 stacji Grupy Lotos w Polsce i Saudi Aramco przejmie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu.

Serwis biznesowy ustalił, że Bruksela nie zgodziła się na ograniczenia dotyczące zbycia udziałów przez Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej. Z umowy z inwestorem, jak podał BI, miał zniknąć zapis, który zakazywał Saudyjczykom przez trzy lata sprzedaży udziałów w dawnym Lotosie, a także klauzula, dająca Orlenowi prawo do ich pierwokupu.

W efekcie miałoby dojść do sytuacji, że udziały giganta energetycznego mogłyby być sprzedane bez kontroli ze strony polskiej. Daniel Obajtek odniósł się do sprawy nie tylko w mediach społecznościowych, ale także na konferencji prasowej w Krakowie, na której podpisał list intencyjny o współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu.

Umowa z Saudi Aramco, mogę to powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, zabezpiecza w pełni 30 proc. aktywów rafinerii Lotos, które zostały sprzedane SA. Niemożliwe jest dokonanie jakiejkolwiek transakcji bez naszego uczestnictwa. Pragnę też podkreślić, że przy realizacji umów z naszymi partnerami strona rządowa od samego początku była w tym procesie, ponieważ wymagane były tutaj zgody Rady Ministrów. W ten proces były zaangażowane również polski służby. Nie ma żądnego ryzyka, by nastąpiło zbycie 30 proc. aktywów bez naszej decyzji. Nie ma możliwości sprzedaży niekontrolowanej - powiedział Obajtek.

Prezes PKN Orlen dodał, że nie może zdradzić dokładnych zapisów umowy mówiących o wspomnianych zabezpieczeniach.

PKN Orlen uspokaja

Państwowa spółka odniosła się do ustaleń BI, zanim zrobił to Daniel Obajtek w mediach społecznościowych. Również biuro prasowe koncernu zapewniło, że nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos.

W odniesieniu do nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej dotyczących niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos zapewniamy, że nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza" - przekazał PKN Orlen w komunikacie.

Według PKN Orlen "zarówno same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, między innymi ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco".

"Ze względu na strategiczny charakter, cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek oraz właściwych organów państwa polskiego" - podkreślił koncern.

Zaznaczył przy tym, że efektem połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie PGNiG, jest zwiększenie kontroli Skarbu Państwa nad podmiotem do obecnych 49,9 proc.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(459)
johny
rok temu
kto wierzy Obajtkowi reka do gory
johny
rok temu
kto wierzy obajtkowi reka do gory
OficerProwadz...
rok temu
A jak się okaże że to prawda to pójdziesz siedzieć z całym zarządem .
zNLu
rok temu
Jaki elegant, bezczelne kłamstwo to jak zawsze wg pisizmu: dezinformacja
szalom MORAWI...
rok temu
I TAK WSZYSTKO PRZEJMĄ BRACIA STARSI W WIERZE Z USA I IZRAELA .
...
Następna strona