Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Alarmujący raport o zmianach klimatu. Tak źle nie było od dawna

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
5
Podziel się:

Gwałtowne powodzie, fale upałów i powszechna susza. Najnowszy raport Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) pokazuje nam faktyczne skutki zmian klimatu. Eksperci nie mają też wątpliwości, że winą za ten stan rzeczy należy obarczać ludzi.

Alarmujący raport o zmianach klimatu. Tak źle nie było od dawna
Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) opublikował najnowszy raport dotyczący zmian klimatu (PAP, PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS)
bEJFBOdh

Raport stwierdza jednoznacznie - średnia temperatur na Ziemi podniosła się o jeden stopnień Celsjusza. To z kolei wpływa na globalne ocieplenie, którego skutki odczuwalne są już teraz. Co gorsza, części procesów nie da się już odwrócić.

"Niektórych już zapoczątkowanych zmian, takich jak postępujące podnoszenie się poziomu mórz, nie da się powstrzymać w ciągu najbliższych setek do nawet tysięcy lat" - czytamy w raporcie.

bEJFBOdj

Eksperci ocenili także, że prawdopodobieństwo występowania gwałtownych ulew, które wcześniej nawiedzały ziemię raz na dekadę, obecnie jest już o 1,3 razy większe.

Zobacz także: Pożary w Europie. "Będą płonęły nawet łąki i trawy"

"Czerwony alert dla ludzkości" stwierdza również, że globalna temperatura na świecie była w latach 2011-2020 wyższa o 1,09 st. C niż w latach 1850-1900. Ponadto tempo wzrostu poziomu morza w ostatnich latach prawie się potroiło w porównaniu z latami 1901-1971.

bEJFBOdp

Zdaniem autorów raportu tempo obecnych zmian klimatu nie ma precedensu w ostatnich dwóch tysiącach lat.

Najnowszy raport ONZ ws. klimatu, czyli "czerwony alert" dla ludzkości

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ przedstawił w poniedziałek raport na temat zmian klimatu. 42-stronicowy dokument to właściwie streszczenie ustaleń badaczy dla decydentów politycznych. Całość raportu ma ukazać się w 2022 roku.

Dokument powstał na podstawie przeglądu 14 tysięcy prac naukowych. To najbardziej kompleksowy raport, dotyczący tego, jak globalne ocieplenie zmieni świat w nadchodzących dziesięcioleciach.

bEJFBOdq

Do raportu odniosła się w poniedziałek Koalicja Klimatyczna. "Od porozumienia paryskiego, które jasno wskazało, dokąd zmierzamy i co musimy zrobić, aby zatrzymać zmianę klimatu, świat stracił kolejne sześć lat i nadal, coraz szybciej, pędzi ku katastrofie" – podkreślił rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej Krzysztof Jędrzejewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJFBOdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Margot
2 miesiące temu
Myślę,że człowiek przyczynia się do zmiany klimatu ,ale bardziej ten ,który dokonuje prób z bronią jądrową ,ten który dla zysku wycina masy drzew , niszczy swoimi chemicznymi wynalazkami odrom gatunków roślin i zwierząt.Ten który tylko oddycha przyczynia się najmniej.
Amen
2 miesiące temu
Zaprawdę powiadam wam: Idźcie i rozmnażajcie się i czyńcie sobie Ziemię poddaną. Dawajcie po 1000+ na kolejne dziecko, betonujcie/asfaltujcie każdy skrawek ziemi, Walcie do gleby tony nawozów i hektolitry oprysków, ale gaście żarówkę i przesiądźcie się na rowery i hulajnogi. Tak uratujecie ZIEMIĘ.
JES
2 miesiące temu
Zmiany klimatu są naturalne a nie efektem działalności człowieka. Np. ok. 1300 było znacznie cieplej i większe stężenie CO2 - bardzo prężny przemysł musiał wtedy być :) Pieniądze wydawane na ochronę klimatu powinny być przeznaczone na ochronę przed zmianą klimatu, która jest nieunikniona. Tyle, że wtedy nie byłoby tylu prywatnych fortun, które powstały dzięki kłamstwu o działalności człowieka na środowisko.
bEJFBOdL
Zioło tak.
2 miesiące temu
Zwolennicy ewolucji chcą powstrzymać ewolucję. Pełny odlot.
victor
2 miesiące temu
Slonce wstaje i zachodzi jak co dnia o tej porze roku, tak i ksiezyc zachowuje swoj staly obieg na niebie, a i pory roku sa nie zachwialy...faktem natomiast jest, ze slonce przygrzeje mocniej i piorun uderzy z wieksza sila, a i zimy mrozniejsze ale czy to jest zmiana klimatu czy raczej sprawiedliwosc za obrzydliwosc nie godzi sie wymieniac i obcych bogow, ktorym sluzycie ze zlotem na czele.